Dvě nezávislé kandidátky, které měly boj proti Wanemi přímo ve volebním programu a volební kampaň vedly společně, disponují sedmi křesly. Strany Slovo Občana Zábřeha a Zdravý Zábřeh tak potřebují dalšího koaličního partnera.

„Zatím jsme nepokročili žádným směrem, jednání pokračují,“ uvedl lídr vítězného Slova Občana Zábřeha, chirurg Jan Rýznar. Dodal, že kandidáta na obsazení pozice starosty obě strany ve svých řadách mají, ale v zájmu vytvoření koalice s jasným „antiwanemi“ směřováním by funkci obětovali. „Na obsazení postu starosty netrváme,“ uvedl Jan Rýznar s tím, že pro něj ani pro lídra strany Zdravý Zábřeh, kardiologa Jiřího Černého, nepřipadá křeslo starosty v úvahu. O neuvolněné funkci místostarosty by ale uvažovali.

Podle dostupných informací hledají obě strany koaličního partnera u ČSSD vedené dosavadním zastupitelem Karlem Crhonkem, u Nestraníků, které vede zábřežský filmař Martin Strouhal, u komunistů vedených Edgarem Horákem a u KDU-ČSL. Ta ve volbách uhrála druhý nejlepší výsledek, ale po přepočtu hlasů na mandáty má tři křesla stejně jako Zdravý Zábřeh.

Zdá se, že uzavření koaliční dohody poněkud vázne na postoji lidovců ke spolupráci s komunisty a že ani nezávislí nejsou jednotní v názoru, zda s KSČM do koalice jít. S lidovci jednal vítěz voleb poprvé v pátek 22. října.

„Vyjasnili jsme si představy, jak by mohla vypadat naše spolupráce na radnici. Ty představy se hodně podobají. Trvá ale naše podmínka, že v radě města v žádném případě nebudeme spolupracovat s komunisty. Vítěz voleb se musí rozhodnout: buď s námi, nebo s KSČM,“ uvedl lídr lidovců, ředitel ZUŠ Zábřeh Pavel Doubrava.

Dodal, že díky silnému personálnímu obsazení své kandidátky jsou lidovci připraveni nabídnout osobnost do vedení radnice, ale ne za každou cenu.

„Iniciativa je na straně vítěze voleb, teprve kdyby to vypadalo, že jasnou představu nemá, převzali bychom iniciativu. Jsme připraveni nést i tuto odpovědnost,“ doplnil Doubrava. V zastupitelstvu usedne za křesťanské demokraty ještě ředitel Arcidiecézní charity Olomouc Václav Keprt a ekolog František John, který byl zastupitelem i v posledních čtyřech letech.

I ČSSD potvrdila, že koaliční jednání jsou stále na začátku.„Jednáme napříč politickým spektrem, veškeré schůzky měly zatím jen informativní charakter,“ uvedl lídr ČSSD Karel Crhonek.

Zcela mimo hru o radnici jsou, zdá se, zástupci „prowanemi“ orientované Volby pro město, kterou reprezentuje mimo jiné i bývalý tajemník radnice Antonín Janhuba, nebo ODS či Nezávislá volba, které mají po jednom mandátu. Dva mandáty mají Nestraníci.

„Čekal jsem, že vítězná strana bude v jednání aktivnější, ale na druhé straně je lepší hledat delší dobu kompromis, než kvůli rychlému řešení třískat do stolu,“ řekl lídr Nestraníků Martin Strouhal.

Kdo tedy bude novým starostou Zábřeha? Sociální demokrat Karel Crhonek? Petr Wolf od nezávislých? Lidovec Pavel Doubrava, nebo někdo jiný? Na řešení rébusu mají strany v Zábřehu ještě čtrnáct dnů. Poprvé se noví zastupitelé sejdou zřejmě ve středu 10. listopadu.

Komunální volby 2010 Šumpersko a Jesenicko