V Šumperku jednání politických stran a uskupení ještě skoro nezačala. Jedno je ale téměř jisté: na kandidátce nezávislých se opět objeví jméno šumperského starosty Zdeňka Brože.

Jeseničtí zastupitelé chtějí posty obhajovatObyvatelé Jeseníku si budou moci ve volbách vybírat ze známých tváří místní politiky. Současná starostka města Marie Fomiczewová (ČSSD) bude svou pozici obhajovat. Podle dosavadních informací by mohla být lídrem kandidátky.
„Zatím to tak vypadá, ale nemohu předjímat, členská základna bude kandidátku teprve schvalovat," řekla Marie Fomiczewová.
Kandidátní listinu, byť možná pod jiným názvem a s obměněným složením, chtějí postavit i Mladí pro Jeseník. Součástí tohoto uskupení je místostarosta města Libor Halas.
Že se dostane na volební listinu své strany, předpokládá  bývalý starosta Jeseníku a občanský demokrat Petr Procházka.
Rozhodnutý kandidovat je prozatím také zastupitel Radek Brnka. Stojí v čele týmu, který vyjednává o možném příchodu velkého investora do města. „Mé rozhodnutí ale může zvrátit fakt, pokud by investice nevyšla. Z neúspěchu by vinili mě," podotknul Radek Brnka.

„Kandidovat s velkou pravděpodobností budu. Stejně jako v minulých volbách za nezávislé," řekl Zdeněk Brož, který jako lídr nezávislých v roce 2010 získal nejvíce hlasů. Jeho uskupení má v zastupitelstvu osm mandátů.

Zdeněk Brož působí v místní politice již od roku 1990, kdy se stal členem zastupitelstva. Starostenský post zastává třetí volební období, od roku 2012 je senátorem. Pokud by ho výsledky voleb opět vynesly do starostenského křesla, působení v Senátu nevidí jako překážku.

„Zatím jsem se přesvědčil, že se obě funkce dají skloubit, pokud má člověk dobré spolupracovníky," dodal Zdeněk Brož. Velmi pravděpodobnou kandidaturu potvrdil také šumperský místostarosta Petr Suchomel, který jde do voleb s lidovci.

Představu o kandidátní listině již mají šumperští komunisté, kteří mají v městském parlamentu čtyři zástupce.

„Dali jsme zatím dohromady první pětici, která má šanci ve volbách uspět. Jména dalších budeme dále doplňovat," řekl zastupitel za KSČM František Merta, který sám svou kandidaturu ještě zvažuje především ze zdravotních důvodů.

Jasno ale zdaleka nemají členové místní organizace České strany sociálně demokratické, která má nyní v zastupitelstvu šest mandátů.

„Jednání o kandidátkách ještě nezačala, zřejmě se komunálními volbami začneme zabývat v dubnu," řekl zastupitel za ČSSD Oldřich Svozil. Úplně stejná reakce se ozvala i z Občanské demokratické strany, která od roku 2010 drží v zastupitelstvu tři židle a její člen Marek Zapletal je místostarostou.

Jaká je situace v dalších městech na Šumpersku? Starostové Zábřehu i Mohelnice již vědí, že budou svůj post obhajovat. Podle starosty Zábřehu Františka Johna (KDU-ČSL) jsou první čtyři roky ve funkci především prostorem, kde může vedení města ukázat svůj směr a styl.

„Můžeme ale představit i výsledky, například v oblasti projektů uskutečněných s přispěním dotací. Řada úkolů přesahuje čtyřletý rámec, mám jich na radnici plno rozdělaných, spousta je v oblasti vizí," řekl starosta Zábřehu.

„Velmi různorodá práce pro město a jeho občany mě jako lokálního patriota navíc baví a naplňuje," doplnil.

Jako lídr kandidátky Nezávislých chce pozici starostky Mohelnice obhajovat Jana Hamplová. „Cíl je jasný. Chci opět vést město a dokončit to, co jsem nyní mohla jen začít," řekla Jana Hamplová.

Již dopředu avizuje, že chce pro své uskupení získat jednoznačnou podporu více než padesáti procent hlasů, aby si mohla svobodně vybírat koaliční partnery.

„Takže se vlastně může stát, že toto volební období bude mým poslední. Pokud by měl vzniknout další slepenec, tak už beze mě," sdělila starostka Mohelnice.