Přelomovým datem bude čtvrtek 30. září. V tento den definitivně skončí analogové vysílání programu ČT 2 z vysílače Praděd na 50. kanálu. Na tento kmitočet bude přesunuto analogové vysílání programu ČT1 a na uvolněném 36. kanálu začne 1. října v brzkých ranních hodinách digitální vysílání všech čtyř programů České televize a stanic Českého rozhlasu.

„Diváci snadno poznají, že přijímají signál, kterého se uvedené změny týkají. Do analogového vysílání ČT1 i ČT2 z Pradědu je vložen piktogram. Grafický symbol v podobě čtyř čtverečků je trvale vložen přímo do obrazu obou programů, a to do pravého spodního rohu. Během prvního zářijového týdne se vedle něj začne objevovat také textová lišta s bližšími informacemi o změnách,“ informoval Štěpán Janda z Tiskového útvaru České televize.

Změny se prozatím netýkají vysílání televize Nova, která bude na stávajícím kmitočtu analogově vysílat až do října 2011. Nedotknou se ani domácností, které mají satelitní přijímač nebo kabelovou televizi.

Jak se mají lidé na příchod digitálního vysílání připravit? Záleží především na tom, jaký typ televizoru vlastní.

„Nejprve by se měl člověk podívat, jestli v návodu k jeho televizoru se píše něco o DVB-T. Pokud ano, stačí mu pouze přeladit přístroj. Pokud přístroj DVB-T nemá, existuje několik možností. Nejjednodušší je zakoupit set-top box. Ten se dá získat za zhruba tisíc korun. Další možností je nákup satelitní antény – ta i s instalací přijde zhruba na pět tisíc korun. Pokud má však někdo starší televizor, doporučujeme zakoupit nový, který už má v sobě zabudovaný přístroj na příjem digitálního vysílání,“ uvedl již před časem Zdeněk Poisl, jehož firma Elektronik Servis se zabývá instalací antén.

„Nezbytná je také nepoškozená, správně nasměrovaná pevná venkovní anténa a anténní svod z odpovídajícího a neponičeného koaxiálního kabelu. Zásadní potíže může působit nevyhovující zesilovač či rozbočovač signálu. Bezpodmínečně nutná je odborná úprava převážné většiny systémů společných televizních antén v bytových domech,“ doplnil Janda.

Bližší informace o připravovaných změnách se lidé dozví z vysílání České televize, na webech www.digitalne.tv nebo www.digict.cz. Pro své dotazy mohou využít také bezplatné telefonické linky 800 906 030. Při problémech se zastaralou anténou nebo rozvody se mohou lidé obrátit na specializované firmy.