Pobočka úřadu práce ve Vidnavě sídlila v prostorách radnice. Dvě zdejší pracovnice vyřizovaly agendu obyvatelům městečka a šesti okolních vesnic. Představitelé samosprávy v reakci na informaci o uzavření pobočky vyvolali jednání se zástupci úřadu.

„Měli jsme asi hodinový rozhovor, oni si stáli na svém. Nebyli nám schopni odpovědět na otázku, co užitečného to přinese,“ řekl starosta Vidnavy Rostislav Kačora.

Na ústupky neslyšeli

Samospráva přišla s různými ústupky, aby pobočka zůstala zachována.

„Nabízeli jsme jim bezplatný nájem. Nebo ať tu nechají jednu pracovnici s tím, že necháme vybudovat bezpečnostní přepážku. Také jsme jim nabízeli, aby tu pracovník dojížděl alespoň třikrát týdně. Ani na jedno nechtěli slyšet,“ konstatoval starosta Kačora.

Podle mluvčí Úřadu práce České republiky Kateřiny Beránkové není s ohledem na nízký počet uchazečů o práci provoz vidnavského pracoviště pro stát efektivní.

„Úřad práce eviduje v současnosti v této obci 52 uchazečů o zaměstnání. S přilehlými regiony tak vychází na jednu zprostředkovatelku zhruba šedesát klientů, což je i při zachování individuálního přístupu velmi nízký počet,“ sdělila mluvčí.

V městečku už noc nezbylo

Ve Vidnavě dosud fungovala agenda zaměstnanosti a zprostředkování. Lidé, kteří si na „pracáku“ vyřizovali sociální dávky, museli jezdit do Jeseníku nebo Javorníku. Tam budou nově mířit i uchazeči o zaměstnání.

Znamenat to pro ně bude až hodinu cestování veřejnou dopravou, vesměs s přestupy. Za jednu cestu zaplatí okolo třiceti korun.

Úřad práce byl s výjimkou pošty poslední institucí zřizovanou státem, která ve městě fungovala.

„Po výchovném ústavu a dalších věcech je to poslední. Vůbec nic tu nezůstalo,“ poznamenal starosta Kačora.

Malinká náhrada v podobě boxu

Ve velmi omezené podobě by úřad práce ve městě mohl přece jen zůstat přítomen. Jeho zástupci se chystají oslovit vedení města s žádostí o možnost umístění zajištěného boxu.

„Do něj by klienti mohli odevzdávat vyplněné formuláře žádostí, u jejichž podání není nutná osobní návštěva úřadu práce. Zástupci úřadu je pak pravidelně budou vyzvedávat a zajistí jejich předání na příslušném kontaktním pracovišti,“ dodala Kateřina Beránová.