Následky nepříznivé zimy ponesou sami

O zřízení garančního fondu požádal ministerstvo Svaz provozovatelů lanovek a vleků. Někteří vlekaři by proto přivítali alespoň možnost připojištění proti potížím zapříčiněným extrémně nepříznivou zimou. Podle České pojišťovny ale taková možnost existuje pouze na jednorázové akce, ne na celou zimu.
Prokletá sezona. Tak mluví vlekaři z podhůří Jeseníků i jejich kolegové z těchto nejvyšších moravskoslezských hor o zimě, která snad ani nebyla. Například majitelé střediska v Hlubočkách na Olomoucku skončili na dvaceti procentech průměru tržeb z posledních let.


Nepomohla ani technika na umělé zasněžování. Dostali se do potíží a plánované investice do rozvoje vyhledávaného centra poblíž krajského města musejí odložit. „Letošní zima byla nejhorší za dobu, co jsme středisko rozjeli,“ posteskl si majitel centra Michal Stojmenov.


Ve výhodě oproti nejníže položenému středomoravskému středisku byly areály ve vyšších polohách Jeseníků. „My jsme na tom se sněhem nebyli tak zle, ale i tak jsou tržby oproti minulé sezoně na pětašedesáti procentech. Pro nás ale bude zajímavé i léto,“ řekl majitel střediska v Petříkově František Kaštyl, který již od Velikonoc zahájí provoz letní bobové dráhy.


„Loni jsem investoval do areálu čtyři miliony korun, pokud bych zde v letní sezoně neměl minikáry, bylo by to se splácením úvěrů velmi špatné. Investovat jsem musel kvůli tomu, abych splnil kritéria Drážního úřadu, ale také jsem budoval nový vlek pro tělesně postižené lyžaře,“ vysvětlil majitel areálu v Koutech nad Desnou Tomáš Kareš.


Také na Staroměstsku se jako všude jinde lyžovalo nejméně o šest týdnů kratší dobu než jiné zimy, což se na tržbách výrazně odrazilo. „Rekonstrukci vleků letos zaplatit musíme, hodláme požádat o dotaci z fondů určených na cestovní ruch,“ míní Ctirad Lolek, spolumajitel areálu na Návrší.

Chtějí dotace

Někteří vlekaři jsou přesvědčeni, že by stejně jako například zemědělci měli mít možnost dosáhnout na dotace či levnější půjčky, pokud se počasí postaví proti nim. O podpoře pro vlekaře jednalo předsednictvo Svazu provozovatelů vleků a lanovek. To ale ministerstvo pro místní rozvoj odmítlo. „Tento krok by byl velmi nesystémový, jelikož by mohlo dojít ke zvýhodnění jedné podnikatelské skupiny na úkor druhé,“ sdělila ČTK Margit Beníčková z ministerstva. To vlekařům doporučilo využít například finance z Evropské unie.

Pojistit se nemonou

Vlekaři by rovněž přivítali možnost komerčního připojištění proti nepřízni počasí. „Proti takovému extrému, jako byl letos, bych toho určitě využil, konkrétně proti schopnosti splácet úvěr kvůli dopadům katastrofálně špatné sezony, jako byla ta letošní,“ uvedl například Michal Stojmenov.
„Jednorázové akce lze pojistit pro případ, že by se třeba kvůli špatnému počasí nemohly uskutečnit. Ale celou sezonu, to nelze,“ reagoval na nápad mluvčí České pojišťovny Václav Bálek.


„Zatímco požár a jeho následky jsou neoddiskutovatelné, pojem „špatná zima“ může znamenat, že je venku stále nad nulou a bez sněhu, takže klienti nelyžují, nebo že sníh sice napadl, ale teplota je stále dvacet stupňů pod nulou, takže lidé také nelyžují,“ dodal na vysvětlenou Bálek.