„Jednali jsme s náměstkem ministryně vnitra Zdeňkem Kadlecem a jeho týmem. Znovu jsme prosadili variantu vybudování lepších podmínek pro státní úřady v naší budově IPOS," sdělil místostarosta Jeseníku Libor Halas.

Stát chtěl pro zhruba devadesát pracovníků úřadu práce, okresní správy sociálního zabezpečení a inspektorátu práce vystavět novou budovu v Dukelské ulici. Cena za její výstavbu by podle projektu měla činit téměř 140 milionů korun.

„Stávající prostory jsou neefektivní a nehospodárné z hlediska provozu. Technický stav budovy je velmi špatný," odůvodnila loni v listopadu přípravu stavby nového sídla pro trojici státních institucí mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jana Buraňová.

V Pentagonu sídlí také část městských úředníků. Ti státní využívají komplex bezmála z poloviny. Pokud by odešli, pro město by to znamenalo velký problém s využitím objektu.

Budova navíc nákladnou rekonstrukci potřebuje tak jako tak, jenže oprava by zůstala na bedrech pouze městu. To by pro něj znamenalo obrovskou zátěž.

Jako nejúspornější varianta se tedy jeví, aby se Pentagon opravil a sloužil jako dosud státním i městským úředníkům.

V polovině února přijeli do Jeseníku pracovníci z úřadu práce a české správy sociálního zabezpečení, kteří mají na starosti správu budov. Zástupci města jim předali potřebné dokumenty a celou nemovitost s nimi prošli.

„Pošlou nám své podmínky pro setrvání v Pentagonu ve smyslu výše provozních nákladů či úpravy prostor. Následně budeme reagovat naší nabídkou. Pokud chceme tyto organizace v IPOSu udržet, je současně nutné hledat způsob financování. I kdybychom získali dotaci na zateplení IPOSu, spoluúčast je tam poměrně vysoká," řekl Halas.

Část prostředků by mohlo město získat předplacením nájemného od státních institucí. Nebo převedením části peněz určených na výstavbu nového úřadu, což by však bylo velice složité.