Na proluku v ulici U Brány je prakticky celý letošek stejný pohled. Průchodu od středověké brány k radnici zamezují vysoké ploty. Za nimi zeje velká vybetonovaná jáma. V ní budou podzemní garáže, nad nimiž vyroste budova městské knihovny.

Podle muže žijícího v sousedství není na stavbě žádný pohyb.

„Možná minulý měsíc tam něco uklízeli nebo zpevňovali, ale jinak vůbec,“ řekl třetí listopadové pondělí obyvatel domu, nad nímž se klenul jeřáb. Jak se mu více než rok s vysokým strojem nad hlavou žije?

Bytovka ve Velkých Losinách, kde mělo v noci na pátek 28. října dojít k vraždě
Losinského vraha zabil smrtící koktejl

„To je asi zbytečná otázka. Chodit pod ním nemůžeme, ale bydlet jo, tak to řeknu. Že tam nemůžeme chodit chápu, je to staveniště, ale ten jeřáb je peklo. Když fouká, necítím se bezpečně. Kdyby spadl, stát se může cokoli. Už tu přece jen stojí tak rok a půl. Jestli za tu dobu udělal dva pohyby, když něco na začátku zvedl. Rádi bychom se toho jeřábu zbavili,“ řekl.

O několik dnů později se mu jeho přání vyplnilo. Jeřáb jeho vlastník rozebral a odvezl, stavební firma mu měla několik měsíců dlužit za nájem.

Samotná stavba knihovny se měla rozhýbat na začátku listopadu. Generální dodavatel díla, firma Eurogema, neměla dostatek odborných pracovníků. „Kostru“ budovy tak pro ni měla zajistit subdodavatelská společnost. Podle starosty Mohelnice Pavla Kuby však situace směřuje k rozvázání smluv mezi oběma společnostmi.

„Subdodavatel měl postavit hrubou monolitickou stavbu. Eurogema mu měla zaplatit zálohu. Řekli mi (zástupci firmy Eurogema, pozn. red.), že mu už zaplatili dvě splátky a čeká se jen na tu třetí. Tak to ale není, subdodavateli nezaplatili nic,“ řekl Pavel Kuba.

Smlouvu s firmou Eurogema hodlá rozvázat i město Mohelnice.

„V dohledné době určitě. Budeme soutěžit nového zhotovitele,“ doplnil starosta.

Firma stanovisko nevydala

Šumperský a jesenický deník požádal o stanovisko i firmu Eurogema. Na dotazy zaslané e-mailem však neodpověděla. Generální ředitel firmy Eurogema letos na jaře v Mohelnickém zpravodaji ohledně schopnosti firmy stavbu dokončit uvedl, že ceny materiálů od druhého pololetí roku 2020, kdy se tvořila cenová nabídka na zakázku městské knihovny, stouply o čtyřicet až tři sta procent.

„Za současných vstupních nákladů nejsme schopni stavbu postavit, abychom ji nezafinancovali ze svého. Problém chybějících kapacit (stavebních dělníků, pozn. red.) lze nějakou formou nahradit, a to delší dobou výstavby,“ uvedl tehdy Milan Válek.

Stavbu provázely potíže již od začátku. Při obnažení výkopu vyšlo najevo, že bude nutné staticky zajistit sousední budovu radnice jinak, než se předpokládalo. Stavební firma provedla pilotáž základů městského úřadu. Následně práce přerušila zima, celý letošní rok stavba stála. Knihovna za 56 milionů korun měla být dokončena v březnu 2023.

V přízemí nové městské knihovny má vzniknout sál pro více než stovku lidí a hygienické zázemí. V prvním a druhém patře budou prostory o rozloze čtyři sta metrů čtverečních pro knihovnu. Suterén budovy bude sloužit jako parkoviště.