„Sami se musíme s výpadky příjmů vyrovnat. V letošním roce jde o desítky milionů korun a příští rok nevypadá o nic lépe,“ vysvětlil zábřežský starosta František John.

Odhadovaná cena stavby nové budovy na tenisových kurtech je dvanáct milionů korun. „Od kraje jsme dostali dotaci sedm a půl milionu. Zbytek jsme chtěli financovat z peněz města a z našich vlastních zdrojů,“ sdělil starosta Sokola Zábřeh Radim Niederle. Pokud se peníze nepodaří sehnat, dotace bude vrácena a tenisté se nových šaten a sprch nedočkají.

Další šancí je půjčka.

„Z vlastních zdrojů můžeme zaplatit přibližně dvacet procent. Dalších dvacet však zbývá. Stále ještě jednáme s městem, ale také přemýšlíme o úvěru z banky. To však není jednoduchá záležitost. Banka po nás bude chtít ručení, navíc to musí projít vícestupňovým schvalováním u nás v sokole,“ osvětlil Niederle.

„V době, kdy se ve všech položkách kvůli výpadku příjmů musí škrtat, nebude lehké finance na poskytnutí dotace ve výši, kterou by Sokol potřeboval, najít. Pokusit se o to ale musíme,“ dodal starosta John.

Přehodnocení plánovaných investic se dotklo i jiných oblastí. O šanci na budování zázemí přijde například i zábřežské dopravní hřiště. Město muselo odmítnout krajskou dotaci téměř dva miliony.