„Od začátku tvrdíme, že záměr firmy je v rozporu se strategickými dokumenty rozvoje města i celého mikroregionu. Teď to krajský úřad potvrdil. Ukazuje se, že naše mravenčí práce má smysl a obrana zákonů je účinná,“ uvádějí mluvčí sdružení v tiskové zprávě, které dali na internetu název: Wanemi dostalo stopku! Ve zprávě obviňují úředníky radnice z úmyslného porušování zákonů ve prospěch firmy Wanemi.

Firma usiluje o získání územního rozhodnutí pro svou stavbu a jedním z potřebných dokumentů bylo i vyjádření odboru územního plánování radnice. Ten v dubnu 2009 vydal stanovisko, že stavba je v souladu s územním plánem. Odpůrci z Ráječku dali podnět krajskému úřadu, ten stanovisko přezkoumal a vyzval radnici, aby svůj verdikt do třiceti dnů zrušila jako nezákonný.

„Pro danou lokalitu je stanovena přípustná výška osmnáct metrů, stavba přitom navrhuje některé objekty vysoké od dvaceti do pětatřiceti metrů a komín vysoký sedmdesát metrů,“ zdůvodňuje svůj postoj kraj.

Co na tento obrat říká firma Wanemi?

„Dozvěděli jsme se o výzvě kraje až šestého ledna, takže se jí teprve začínáme odborně zabývat. Ale už teď mohu říci, že žádný zásadní obrat se nekoná. Žádné stop našemu záměru to neznamená,“ uvedl mluvčí firmy Wanemi Petr Vintrocha.

Co nejvíc vadí odpůrcům stavby? Především se obávají zhoršení životního prostředí, snížení cen nemovitostí na Zábřežsku a také toho, že se výrazně zvýší cena a sníží dostupnost dřevoštěpky pro malé odběratele. Firma Wanemi jí totiž pro spalování ve své teplárně bude potřebovat téměř dvě stě tisíc tun ročně.

Ještě loni v prosinci firma předpokládala, že získá stavební povolení do konce roku 2010, kdy by chtěla zahájit přípravné práce na inženýrských sítích a komunikacích.