VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stavba šumperské hasičské stanice jde do finále. Podívejte se

Šumperk – Se zvědavostí okukují šumperští profesionální hasiči stavbu nové stanice, kterou mají stále na očích. Jednotky totiž dočasně sídlí v náhradních prostorách v areálu plynáren Ten se nachází v těsné blízkosti staveniště.

28.6.2016
SDÍLEJ:

Výstavba nové hasičské stanice v Šumperku Foto: DENÍK/Petr Krňávek

„Stavbu samozřejmě denně pozorujeme, v provizoriu to sice není špatné, ale těšíme se do nového," řekl velitel šumperského sboru Karel Ondruch.

Hasiči se nové stanice dočkají ještě před koncem roku, nyní práce finišují. Kolaudace je totiž naplánovaná na září. Hodnota díla přesahuje devadesát sedm milionu korun bez DPH, zakázku provádí akciová společnost HOCHTIEF CZ.

Stavba začala loni v červenci, kdy dělníci zdemolovali původní stanici. Ta již dlouhodobě nesplňovala potřebné parametry a přestavba objektu byla prakticky neproveditelná. V garážích například chybělo odsávání, moderní výjezdová technika se jen s obtížemi vešla do nízkých prostor. Nebylo zde ani místo pro nové komunikační a informačních technologie.

Novostavba včetně garáží již nyní stojí a na budově již svítí velký červený nápis Hasičský záchranný sbor.

„Vše pokračuje zdárně přesně podle projektu, na žádné potíže jsme zatím nenarazili a už ani žádné nečekáme. Nyní se pracuje hlavně na rozvodech elektroinstalace, provádí se také obklady," sdělil Tomáš Luskač, který za firmu Irea provádí technický dozor.

Projekt je poměrně velkorysý a počítá se zastavěným prostorem dvaadvacet tisíc kubických metrů. Velkou část zabírají garáže a sklady techniky, v přízemí se budou nacházet také speciální dílny i místnost pro strojové čištění hadic. „Zřejmě budeme nejmoderněji vybavenou stanicí v kraji," řekl velitel hasičů Karel Ondruch.

Kuchyň i sprchy

V prvním nadzemním patře se bude nacházet zázemí pro sloužící jednotky. To zahrnuje společenskou místnost, kde se provádí odborná příprava, kuchyň s jídelnou, toalety, sprchy i místnosti sloužící k odpočinku. Hasiči budou mít k dispozici také prostornou tělocvičnu i posilovnu. V nejvyšším patře pak bude sídlit okresní ředitelství a zaměstnanci, kteří se zabývají prevencí i výkonem státní správy. Novinkou jsou také semafory v blízkosti stanice, které se budou automaticky zapínat při vyhlášení poplachu, ostatní řidiči budou mít při výjezdu cisteren červenou.

Příprava investice byla zahájena již v roce 2013. Začátkem následujícího roku musela jednotka a administrativa územního odboru Šumperk stávající areál opustit. Po dobu stavby nové stanice musí plně fungovat v provizorních podmínkách. Profesionální hasiči tak nyní v Šumperku sídlí na dvou místech. Zásahová jednotka v areálu plynáren v Žerotínově ulici, ředitelství a administrativa v takzvané Robotárně v Lidické ulici.

Bývalá a dnes již neexistující požární stanice v Šumperku byla umístěna v budově, která původně sloužila jako měšťanská střelnice. Doklady o jejím původu sahají až do roku 1861. Hasiči užívali budovu od roku 1954, později byly přistavěny garáže a další prostory. Zásadní rekonstrukce bývalé měšťanské střelnice však provedena nikdy nebyla.

Jak hasiči v Šumperku pracují?

V pracovním poměru je devětatřicet hasičů, kteří tvoří tři družstva. Hasiči slouží ve čtyřiadvaceti­hodinových směnách, po nich mají dva dny volna. Řídí je operační středisko v Olomouci, které vyhlašuje poplach a také určuje, jaká technika se použije k výjezdu. V případě potřeby operátor na místo posílá také jednotky dobrovolných hasičů, které svolává poplachem i prostřednictvím SMS zpráv.

„Z Olomouce se nám v podstatě otevírají vrata od garáží, další informace dostáváme také průběžně na tabletách. Informační systém je velmi propracovaný," vysvětlil velitel hasičů Karel Ondruch.

Od vyhlášení poplachu musejí být profesionální hasiči do dvou minut na cestě na místo události, proto se také z patra do suterénu k vozidlům rychle přemísťují sklouznutím po kovové tyči.

Zájemců o práci profesionálních hasičů je prý sice mnoho, málokdo ale projde sítem testů. Největším oříškem jsou ty fyzické, například dvacetiletí uchazeči musejí zvládnout dvoukilometrový běh pod osm minut. Podobně přísná jsou kritéria pro plavání. Dalším problémem bývá také podrobná lékařská prohlídka, která také některé adepty vyřadí, jiní zase nezvládnou psychotesty.

„Podmínky přijetí jsou u fyzických testů pro hasiče nastaveny ještě přísněji, než u policie," vysvětlil Karel Ondruch. (hak)

Autor: Hana Kubová

28.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Tragická nehoda jeřábu u dolní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně
15

VIDEO: Po tragické nehodě zůstávají Dlouhé stráně mimo provoz

Nehoda motorkáře u Skřítku u Sobotína
5

Motorkář se u Skřítku srazil s volvem, pro spolujezdkyni letěl vrtulník

Odborníci z nemocnice poradí, jak jíst zdravě a chutně

Jezte zdravě a přijďte se poradit do šumperské nemocnice Šumperk, vzkazují její odborníci. Ve středu 18. října, se nemocnice připojí k Světovému dni výživy. Veřejnosti v prostorách své lékárny nabídne od 14 do 16.30 hodin bezplatná vyšetření i poradenství ohledně správné a zdravé životosprávy.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Džemfest láká na Tomáše Kluse, tančírnu rozezní Fernando Saunders

Mrkněte se na kulturní přehled ze Šumperska a Jesenicka a vyberte si z pestré nabídky.

Babí léto přineslo teplotní rekordy. V Javorníku naměřili 25 stupňů

Hned dva teplotní rekordy padly v pondělí 16. října v Olomouckém kraji.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení