Úřad práce má v sousedství soudu už jedenáct let zakoupený pozemek pro novou moderní budovu. Tento rok dostal zelenou k přípravě projektu za sto čtyřicet milionů korun.

Spolu s úřadem práce přesídlí do nové budovy Česká správa sociálního zabezpečení a Státní úřad inspekce práce.

„Co je důležité, že pětaosmdesát procent nákladů zaplatí Evropská unie a zbytek stát,“ uvedl ředitel jesenického úřadu práce Martin Viterna.

Nová a moderní budova je pro potřeby úřadu podle Viterny nutností.

„Úřad práce není klasický úřad ve stylu chodba a kancelář. V dnešní době je třeba klientům nabídnout klub, poradnu. Zdejší prostory jsou naprosto nedostačující,“ uvedl Viterna.

Pro novou budovu hovoří podle ředitele i špatný stav ocelové stavby typu Kord, ze které je Pentagon postavený.

„Tady se topí Pánu Bohu do oken. Jen za energie platíme ročně dva a půl milionu korun. Každý, kdo tuto budovu zná, ví, že v zimě je tady zima, v létě horko. Kdysi to byla moderní stavba, ale po třiceti letech už to neplatí. Každý den mám strach, že se tady něco stane,“ řekl Viterna.

Jen Úřad práce platí městu za pronájem prostor milion dvě stě tisíc korun.

„Při součtu s účtem za energie jsem přesvědčený, že se státu investice do nové budovy poměrně rychle vrátí,“ prohlásil Viterna.

Stavba by měla začít v příštím roce. V roce 2012 by se z Pentagonu mělo odstěhovat celkem sto zaměstnanců ze tří úřadů.

Pro město to je ale nepříjemná zpráva.

„Pokud se tak stane, tak pro město padne podmínka státu, podle které musíme objekt deset let udržovat. V tu chvíli je otázkou, zda Pentagon neprodat a nezačít s rekonstrukcí našeho úřadu v Tovární ulici,“ řekl starosta Jeseníku Petr Procházka (ODS).

Starosta se nijak netají tím, že s investicí do stavby nového úřadu práce nesouhlasí.

„Stavbu nového úřadu v této době považuji za zvláštní. Kdyby se tyto prostředky investovaly do opravy Pentagonu, tak by byl objekt v naprostém pořádku,“ dodal Procházka.