Projekt na stavbu kanalizace v pěti městech okresu – Zábřehu, Mohelnici, Lošticích, Šumperku a Hanušovicích ohrožují technické detaily provedení, například síla trubek, které mají skončit v zemi. Panují obavy, že v zadávacích podmínkách veřejné soutěže byly uvedené jiné trubky, než které jsou v projektu vítězné firmy.
To by mohlo znamenat problémy při proplácení dotace. Ministerstvo financí by mohlo dotaci zkrátit o desítky procent nebo ji vůbec neposkytnout.
Ve finančním vyjádření jde o stovky milionů korun. Města by to zadlužilo na dlouhá léta a pro společnost VHZ, v níž má svůj podíl sedmadvacet měst a obcí v regionu, by to mohlo znamenat konec.
„Příprava projektu pokračuje dál. Valná hromada VHZ projednala dílčí zprávy, jež si nechala k problémovým věcem zpracovat, ale stále ještě chybějí vyjádření některých orgánů, které rozhodují o dotaci," řekl starosta Zábřeha a člen představenstva VHZ František John.
Města chtějí mít hlavně jistotu, že nepřijdou kvůli sporným detailům o část dotace a tím o desítky milionů. „Bohužel, stoprocentní garanci nám nikdo z úředníků dnes nedá," potvrdil František John.
Velké obavy z celého projektu panují hlavně v Mohelnici. „Projekt je vysoce rizikový a překonaný dobou. Mám obavu, aby se z okamžitého efektu nestal těžký defekt, za který nás budou proklínat ještě další generace," míní starostka Mohelnice Jana Zwyrtek Hamplová.
Tamní zastupitelé proto uložili zástupcům města v orgánech VHZ, aby podporovali pokračování projektu pouze za podmínky, že budou včas předloženy dostatečné záruky právní bezpečnosti projektu a objektivní ceny díla. Pokud je nedostanou, mají hlasovat pro zastavení celého záměru.
Města teď chtějí jednat o dalších právnických i technických detailech celé investice s ministerstvy a Státním fondem životního prostředí. „Pořád ale panuje nejistota a pochybnosti. Nedostali jsme odpovědi na otázky, které naši zastupitelé kladli. Pokračovat se bude, až bude zaručené, že je celý projekt bezpečný," sdělila Šumperskému a jesenickému deníku Jana Zwyrtek Hamplová.
Dalším faktorem, který celý projekt ohrožuje, je čas. Dělníci by měli položit přes osmdesát kilometrů potrubí, což je vzdálenost ze Zábřeha do Olomouce a zpět. Navíc by se měla rekonstruovat čistička odpadních vod v Mohelnici. Práce přitom musejí být hotové nejpozději do poloviny roku 2015. Co se do té doby nestihne, to Evropská unie neproplatí.
Zbývá přitom dořešit ještě spoustu věcí. VHZ stále nemá uzavřené smlouvy se Zábřehem a Mohelnicí o spolufinancování investice z městských rozpočtů. Teprve pak může veškeré podklady poslat na ministerstvo a to rozhodne o uvolnění peněz. Do té doby se kopat nezačne.
Městům by mohlo pomoci, kdyby Česká republika vyjednala s Evropskou unií prodloužení operačního programu, z něhož se dotace přiděluje. I to je ve hře, bude ale záležet na jednání zástupců státu s evropskými představiteli.
„Je šance, že by se celý operační program o rok prodloužil, protože Česká republika nestíhá vyčerpat přidělené prostředky. Jsou to ale zatím jen nepotvrzené informace, bude záležet na jednání s Bruselem," nastínil jednu z variant, která by městům na Šumpersku mohla pomoci, starosta Zábřeha.
Investice je přitom pro města velmi důležitá. V některých částech měst totiž kanalizace stále chybí, jinde je v nevyhovujícím až havarijním stavu. Například v zábřežské městské čtvrti Ráječek kanalizace zcela chybí a odpadní vody tečou do potoka Vesna. Navíc se budují nové ulice, jejichž obyvatelé se potřebují také napojit. Projekt by ke kanalizaci nově připojil přibližně 3700 lidí.