„Stávku sice podporujeme, ale domů určitě nikdo nepůjde. V nepřetržitém provozu to není možné, hodiny si nemáme možnost žádným způsobem napracovat,“ sdělila Vladimíra Krobotová, která je zaměstnána v podniku Pramet. Odbory v tomto podniku čítají kolem sto padesáti lidí.

Jak uvedla zaměstnankyně podniku Epcos, která si nepřála zveřejnit své jméno, velkým problémem vládních reforem je posunutí věkové hranice pro odchod do důchodu. „To nás pochopitelně trápí hodně, něco jiného je práce v kanceláři a třísměnný provoz. Neumím si představit, že do důchodu půjdu až v pětašedesáti a možná i později,“ řekla pětačtyřicetiletá dělnice.

V některých institucích odborové organice sdružují pouze pár jednotlivců. Například v šumperském muzeu se k odborům hlásí kolem desíti lidí, stávkovat by byli ochotni sotva tři. „Nebudeme to hrotit, je nás opravdu málo, takže by to nemělo žádný smysl,“ řekl předseda odborové organizace šumperského muzea Vladimír Valouch.

Podle pátečních informací se na stávku nepřipravují ani zaměstnanci společnosti Connex Morava, která na Šumpersku provozuje autobusovou dopravu.

A co na stávku říká veřejnost? Úřednice Veronika Matoušková si myslí, že stávkovat je zbytečné. „Hlavně ve zdravotnictví je peněz dost a stejně lidem stávka k vyšším platům nepomůže,“ dodává Matoušková.