Na Šumpersku účast ve stávce potvrdilo šest základních, tři střední a jedna mateřská škola. Učitelé mají povinnost oznámit rodičům organizační změny ve výuce tři dny předem.

Stávkou si učitelské odbory chtějí vynutit více peněz do rezortu školství. Konkrétně požadují navýšení rozpočtu škol o tři miliardy korun. Podle odborářů chybějí peníze na platy pedagogů, pomůcky a vzdělávání pedagogů.

Zavřeno bude mít například Základní škola Libina. „Ke stávce se připojují všichni pedagogové kromě dvou učitelek, které odjíždějí s dětmi na školní výlet. Děti mají ředitelské volno,“ řekl ředitel školy Jaroslav Vojáček.

Ředitelské volno na pondělí vyhlásila také Základní škola ve Vrchlického ulici v Šumperku. Rodičům ovšem nabídla, že v nutných případech děti mohou den strávit v družině. „Zatím nikdo z rodičů zájem neprojevil, ale ještě se budou konat třídní schůzky, takže po nich budeme vědět více,“ sdělila zástupkyně ředitelky Ludmila Beránková.

Vysláním jedné z učitelek na demonstraci v Praze se ke stávce připojí Mateřská škola v Zahradní ulici v Zábřehu. „Zavřít na den školku se neodvažujeme, protože nedávno jsme měli kvůli prasklému potrubí zavřeno měsíc. Ale stávku podporujeme, protože ve školství opravdu chybějí peníze - například i na pomůcky nebo vzdělávání pedagogů. Počet dětí ve třídě se zvedl až na dvacet sedm při stejném počtu učitelů a v rozpočtu chybějí peníze na administrativního pracovníka. Ty musíme získat tak, že ubereme učitelům,“ uvedla ředitelka školky Ivona Pisková.

Základní škola v Dolních Studénkách stávkovat nebude. „Všechny školy dostaly otevřený dopis ministra školství, v němž situaci ve školství rozebírá. Ve funkci je teprve půl roku, myslím, že bychom mu měli dát ještě čas, aby ukázal, co je schopen vyřešit,“ uvedla ředitelka školy Olga Maturová.

Více pedagogů se ke stávce připojuje na Jesenicku, kde svou účast potvrdilo šestnáct škol. Ani v některých ostatních se ale v pondělí učit nebude. „Do stávky nejdeme, protože se nepřihlásilo více jak padesát procent učitelů. Místo vyučování jsme ale pro děti naplánovali sportovní dopoledne,“ sdělil ředitel školy v Lipové lázních Gejza Sóky.

Někteří z odborářů se chystají na cestu do Prahy. „Ze Šumperka pojede jeden autobus, další učitelé pojedou vlakem. Dohromady půjde přibližně o šedesát lidí. Připojíme se k demonstraci před Úřadem vlády, odkud se pak průvod vydá před ministerstvo školství,“ informovala místopředsedkyně školských odborů v šumperském regionu Eva Hrdličková.

Naposledy učitelé kvůli nedostatku financí v rezortu školství stávkovali v prosinci loňského roku.

Hana Kubová, Stanislava Rybičková