„Ke stávce se nepřipojujeme a budeme se snažit během stávky provoz na Železnici Desná zachovat. Problém bude pouze s odjezdy a příjezdy vlaků na nádraží Českých drah v Šumperku, kde se železničáři podle našich informací ke stávce připojují a naše vlaky nebude mít kdo vypravit. Mezi stanicemi Šumperk a Vikýřovice se budeme snažit zajistit náhradní autobusovou dopravu,“ uvedl Štefan Bernáth ze společnosti Veolia Transport.

Vlaky nebudou v celé České republice jezdit od pondělí 13. června od 3 hodin ráno, konec stávky nebyl zatím upřesněn.

„Vzhledem k rozsahu stávky není možné zajistit pro cestující náhradní dopravu. České dráhy připravují opatření, aby se co nejdříve po skončení stávky spoje opět rozjely. I tak je ale potřeba počítat s tím, že se dopad stávky může do provozu projevit ještě po jejím skončení v podobě zpoždění některých spojů nebo nestandardního řazení souprav. České dráhy se svým zákazníkům omlouvají za komplikace. Stávka odborů však není namířena proti společnosti České dráhy a vedení tedy nemůže rozhodnutí odborů nijak ovlivnit,“ uvedla mluvčí Českých drah pro střední Moravu Kateřina Šubová.

Jízdné budou České dráhy kompenzovat, podrobnosti zveřejnili na svých internetových stránkách.

Ještě v pátek odpoledne ale nebylo jasné, zda se stávka bude týkat autobusové dopravy, kterou na území Olomouckého kraje provozuje společnost Veolia Transport.

„Žádná stávka nám zatím ohlášena nebyla, odboráři stáje ještě jednají. Máme jen signály, že stávkovat v pondělí chtějí, ale dosud nám nesdělili, kolik zaměstnanců se připojí. Jakmile informace od odborářů dostaneme, sdělíme je veřejnosti,“ uvedl Jiří Šrajer z managementu moravské pobočky společnosti Veolia.

Pondělní stávka je namířena proti vládním reformám, zaměstnancům v dopravě především vadí návrh, že by měli odcházet do důchodu v 70 letech. Odborové sdružení železničářů již vydalo letáky se zdůvodněním svých požadavků, které rozmístilo na nádražích.