Dominantou křižovatky ulic Lidická a Jesenická je mohutná šestipodlažní budova. Od křižovatky ji oddělují stromy, které zčásti zakrývají šedivou omšelou fasádu a stará paneláková okna, která ve vodorovných řadách rýsují jednotlivá podlaží.

V minulosti zde sídlila stavební firma SAN-JV, krajská hygienická stanice nebo společnost Stavoprojekt, po níž se celému domu mezi místními říká.

Dnes je budova z drtivé části prázdná. Vkročit do ní měli v sobotu 20. dubna ojedinělou možnost návštěvníci 21. šumperské Pecha Kucha Night. Akce, při níž se ve svižném formátu představují lidé z různých oborů, pořádal Šumperský okrašlovací spolek, tentokrát u příležitosti Dne měšťanské svobody.

Robotárna v Šumperku v říjnu 2023.
Odpočívá tu Gottwald i Stalin. Do šumperské Robotárny nahlédla veřejnost

„Máme osm účinkujících, je to mix místních a přespolních. Datum jsme vybrali na výročí události, kdy se 20. dubna 1562 šumperští měšťané vykoupili z poddanství šlechty. Věnovali sami sebe králi Ferdinandovi, od něhož získali rozsáhlá privilegia,“ řekl za pořadatele Radovan Auer.

Nevyužitá budova dlouho nezůstane. Současný majitel, fond Salutem Fund Sicav, chce kancelářský objekt přestavět. V rámci projektu Panorama Lidická se změní na dům s 53 byty, dvěma výtahy, sklepy a vlastním parkováním. Byty mají mít dispozici 1+kk až 3+1 a výměru od 31 po 64 metrů čtverečných.

Architekt Jiří Valert
Měla padnout půlka Hlavní třídy, říká architekt Jiří Valert

Součástí projektu mají být sdílené elektromobily pro rezidenty či fotovoltaická elektrárna na střeše budovy. Z ní je, stejně jako z vyšších pater budovy, výhled na centrum města a Jeseníky. Až vznikne obchvat Šumperka, zmizí z okolí budovy i část automobilové dopravy.

„Zástupce společnosti momentálně jednání s příslušným stavebním úřadem. Začátek stavebních prací a následné dokončení tedy v tuto chvíli ještě nejsou stanoveny,“ uvedl Patrik Němeček z mediálního zastoupení společnosti.

Realitní a investiční skupina Salutem Group uskutečňuje na Šumpersku několik projektů. Nedávno dokončila první etapu revitalizace zchátralých průmyslových areálů v Loučné nad Desnou. Z nevyužívané továrnické vily v místní části Rejhotice vzniklo 26 moderních bytů.

„Naší základní filozofií je revitalizace stávající zástavby. Projekt je pro lidi, které láká historie, místní kultura a hlavně nádherná příroda,” zmínil Jaroslav Ton, spoluzakladatel realitní a investiční skupiny Salutem Group.

Rekonstrukce Ulrichovy vily je první první částí zamýšlené revitalizace horní části bývalého továrního areálu v Loučné nad Desnou-Rejhoticích.
Loučná zažívá stavební boom. Místo továrny může vzniknout bydlení a služby

Před dokončením je aktuálně také rekonstrukce Vilky Rejhotice, kde vznikají tři další moderní bytové jednotky s vlastním pozemkem. Obě budovy jsou součástí horního areálu bývalé továrny. Salutem Group má velké plány také ve spodní části, kde má vzniknout moderní centrum obce. Na místě ruin starých továrních hal má vzniknout bydlení nebo volnočasové centrum s wellness zázemím. Součástí má být kavárna, restaurace či prodejna regionálních potravin.

„Chceme propojit horní a dolní část obce. Naším záměrem rozhodně není stavět gigantická střediska na zelené louce. Chceme zachovat původní zástavbu v souladu přírodou a nádhernou krajinou. Jeseníky jsou chráněnou krajinnou oblastí, takže nehrozí, že by se z Loučné stalo něco jako Disneyland,” doplnil Jaroslav Ton.

Exkurze ve vodní přečerpávací elektrárně Dlouhé stráně zatraktivní brýle s virtuální realitou.
Exkurze v elektrárně Dlouhé stráně zatraktivní brýle s virtuální realitou

Pro své plány potřebuje Salutem Group změnu územního plánu, o které jedná s místní samosprávou. Vedení obce je však obezřetné.

„Na záměrech v dolním areálu z velké míry panuje shoda. Ten areál je ošklivý, rozpadlý, dělá nám všem ostudu a chceme tam změnu,“ řekla před nedávnem starostka Loučné nad Desnou Petra Harazímová.

Ohledně horního areálu bývalé továrny je však obec velmi obezřetná a změně územního plánu se dlouhodobě bránila. „Prvotní záměr byl především o tom, že by tam mělo vzniknout hodně bytových jednotek. Bylo by fajn, kdyby tam byli trvale žijící občané, ale nebudou. Těch, kteří se sem chtějí přistěhovat, je málo. Většinou cokoli se u nás obci prodává, slouží na rekreaci nebo na ubytování. A toho se všichni bojíme,“ řekla starostka Petra Harazímová.

O změně územního plánu by loučenští zastupitelé mohli rozhodovat v polovině května. Již dříve obec avizovala, že pokud by na změnu přistoupila, nastavila by v území přísné regulativy.