Postarala se o to sbírka členů šumperského evangelického sboru, kteří přinesli sladkosti a ovoce a vybrali mezi sebou 1600 korun. Peníze použije Armáda spásy na zimní programy.

„Na vánoční snídani jsme pozvali i bezdomovce, kteří užívají služeb naší noclehárny. Ta se otevírá v půl sedmé večer, nocležníci dostanou polévku a pečivo, ráno musejí odejít. Na vánoční svátky, kdy není v provozu nízkoprahové centrum ve městě, pro ně ale přes den necháváme otevřenou jídelnu, kde mohou dny trávit v teple, dívat se na televizi nebo hrát různé hry,“ řekl vedoucí střediska Armády spásy David Jersák.

Z ranní bohoslužby, kterou sloužil důstojník šumperského sboru Mojmír Coufal, si klienti zařízení odnášeli také dárkový balíček plný hygienických potřeb. Ty Armáda spásy nakoupila z prostředků ze sbírky, kterou uspořádala během adventu ve vestibulu obchodního domu Jednota.

„Jsem ráda, že nemusím dny trávit na ulici. To je smutný život. Sednu si s ostatními v jídelně a bude mi dobře,“ řekla po bohoslužbě dvaapadesátiletá paní Jana z Hanušovic, která každý den přespává v noclehárně.

Zatímco areál Armády spásy se na Vánoce zaplnil víc než jindy, v dětském domově v Dolnostudénské ulici malých obyvatel naopak ubylo. Někteří šli totiž na Vánoce do svých rodin. Na svátky se připravovali celý advent - mimo jiné i vánoční hrou, kterou společně nacvičili. O Ježíškovi tady mluví všichni a všichni se na něj těšili. Dokonce tak, že dva bratři, kteří už mají vybranou pěstounskou rodinu, prosili, jestli by mohli odejít až po Vánocích. Loni už je v domově zažili a pamatují si, jaký to byl zážitek.

Ke stromečku se šlo brzy po odpolední svačině a každé dítě pod ním mělo několik dárků podle svých přání. „Postarala se o to charitativní akce Strom splněných přání, kterou organizovala už popáté Tereza Schreiberová. Na stromech na Hlavní třídě a ve Starém Městě byla zavěšena přáníčka dětí a ten, kdo chtěl zastoupit Ježíška, si přání ze stromů sundal a dárek koupil. Vřelé díky všem, komu není osud dětí lhostejný!“ řekla vedoucí Jaroslava Pánková, vedoucí zařízení, které je spolu s kojeneckým ústavem součástí Dětského centra Pavučinka.

Nadšený z dárků byl i dvouletý Šimonek, který se s jedním ze svých „Ježíšků“ náhodou už před Vánocemi potkal.

„Šla jsem s chlapcem k lékaři a sestra v ordinaci mi říkala, že taky koupila dárek podle přání na stromě a že na lístku bylo jméno Šimonek. Takže se dárce i budoucí obdarovaný viděli osobně,“ řekla Jaroslava Pánková.

Pavučinkou projde ročně kolem dvou set dětí a jen výjimečně tu některé zůstanou déle než rok. Většinu se podaří umístit do náhradních rodin.