Další pračka na peníze pro šikovné a bez efektu. Tak vnímají někteří starostové, ale i sami Romové z Jesenicka novou Agenturu pro sociální začleňování v romských lokalitách, kterou do Jeseníku přijela představit ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny Džamila Stehlíková.

Pomoci najít a vytvořit pracovní místa, zlepšit úroveň vzdělání, upravit systém sociálních dávek tak, aby se vyplatilo chodit do práce. To je podle ministryně Stehlíkové jen část úkolů nové agentury. Její výsledky ale budou podle ní vidět nejdříve za dva roky.

Starostové v novou organizaci nemají důvěru. „Osmnáct let se problém řeší a výsledek? Nula. Zjistil za tu dobu někdo, kolik se investovalo prostředků do této oblasti? Pokud byly peníze použity účelně, tak tady sedíme zbytečně. Jestliže ne, tak kde jsou?“ zeptal se ministryně starosta Bílé Vody Miroslav Kocián (nez.).

Přečtěte si:
Stehlíková: Bývalý režim Romy zkorumpoval

„Nechtějte vědět, kolik se v této oblasti utratilo peněz. Bylo jich hodně, ale to je nic v porovnání s tím, co jde ze sociálních dávek. Tam vidím problém. I když souhlasím, že výsledky mnohdy nejsou vidět,“ reagovala Stehlíková.

Krajská romská koordinátorka Renata Köttnerová všechny šokovala. „Do roku 2004 se nezjišťovalo, jak se s penězi nakládá,“ řekla Köttnerová.

„Jak nezjišťovalo? U nás se hlídá každý desetník. Toto je nakládání s veřejnými prostředky a my máme dokonce povinnost dokládat, kam putují,“ netajil své rozhořčení šéf občanského sdružení Soužití Jan Zaoral. Podle něj koordinátorka potvrdila, že starost o Romy byl vždy velký byznys.

Stejného názoru je i starosta Uhelné Ludvík Juřík (KDU-ČSL), který integraci Romů nevěří. „Žije u nás třetí generace Romů, na kterou stát působí. Měla by být vzdělaná, dodržovat pravidla soužití, mít pracovní návyky a vést k tomu své děti, ale proč to tak není? Jsme v bodě nula,“ řekl starosta Juřík.

Ministryni navrhl deset bodů řešení romské problematiky. Uvedl například, že by pomohlo vyplácení mzdy v týdenních intervalech, zpřísnění dotační politiky organizacím starajícím se o Romy a výplatu sociálních dávek Romům podmínit docházkou do práce.

Přečtěte si:
Ministryně se omluvila za výroky o Romech

V novou agenturu ale nemají důvěru ani sami Romové. „Už tady byly jiné a k ničemu. Na Jesenicku není práce a podnikatel Roma nezaměstná. Nevěřím, že nám to v něčem pomůže,“ řekl za Romy Dušan Badi.

Podle ministryně Stehlíkové se ale starostové mýlí. Sto milionů, s nimiž agentura hospodaří, má jít do problémových lokalit, mezi které patří i Jesenicko.
„Agentura pomůže obcím spolupodílet se na dofinancování projektů, protože potřebné peníze na to ve svých pokladnách nemají. V agentuře máme odborníky, kteří jsou schopni projekty napsat,“ prohlásila Stehlíková, která se připravuje na pracovní cestu po Jesenicku. Jako první chce navštívit právě Bílou Vodu.