Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stipendia pro učně zabrala, třídy se plní

Šumperk - Učňovská stipendia, která už tři roky poskytuje Olomoucký kraj na vybraná řemesla, přinesla požadovaný efekt. Třídy v řadě oborů, které se dřív nejen nedařilo zaplnit, ale pro malý počet zájemců ani otevřít, se plní. V letošním roce podporuje kraj jednadvacet řemesel, od příštího září k nim přibudou další tři - optici, cukráři a kominíci.

23.10.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Pavel Sonnek

V prvním ročníku dostává žák stipendium 300 korun měsíčně a na konci roku v případě vyznamenání jednorázový příspěvek 1500 korun. V dalších ročnících se stipendium zvyšuje. Při splnění všech podmínek si tak může žák za tři roky přijít na jednadvacet tisíc korun. A navíc má jistotu, že se po vyučení neocitne v evidenci úřadu práce.

„Letos se stipendia výrazně projevila u oboru obráběč kovů; až nás to překvapilo. Dříve jsme otevírali jen jednu třídu, a to ještě ne ideálně naplněnou, letos už jsme naplnili jednu a půl třídy; na všeobecné předměty jsme tu druhou spojili s prodavačkami," řekl ředitel Střední odborné školy v ulici Gen.Svobody v Šumperku Dušan Prachař.

Podle jeho informace má škola nejvíc podporovaných žáků ze všech učilišť v Olomouckém kraji, a to ve třech oborech - vedle obráběče kovů je to strojní mechanik a truhlář.

„V regionu je hodně strojírenských firem a rodiče si začali uvědomovat, že jejich potomek nejenže má šanci na příspěvek po dobu učení, ale ještě má jistotu uplatnění. Šance je také na pokračování ve studiu na nástavbě a na získání maturitního vysvědčení," dodal Prachař.

Přínos stipendií je znát i u dalších oborů jeho školy - třeba jen tím, že počet žáků v nich neklesá, jak by se dalo čekat, když ze základních škol vychází stále méně dětí.

Krajská stipendia významně pomohla naplnit třídy také na Střední škole železniční a stavební v Šumperku. Příspěvek se týká všech oborů, které se tady vyučují, s výjimkou instalatérů - ti ale dostávají stipendia přímo od firem, pro které se učí.

„Krajská stipendia jsou dobře vynaložené peníze, protože kvalitních řemeslníků rapidně ubývá. U nás se podařilo  výrazně pozvednout zájem o obor mechanik opravář motorových vozidel. Efekt se nedostavil jen u oborů tesař a stavební klempíř, u nichž jsme vůbec nemohli otevřít třídu - v případě klempířů už potřetí. Zájem firem je přitom obrovský. Každý, kdo se vyučí, má okamžitě práci a mohl by dělat čtyřiadvacet hodin denně," uvedl ředitel školy Luboš Mátych. Dodal, že nezájem o obor tesař je nejspíš dán obtížností řemesla, které pracuje s drahým materiálem a je náročné na přesné výpočty, představivost i fyzickou zdatnost.

Stipendia mají vedle plnějších tříd ještě jeden pozitivní efekt - lepší chování žáků, které na řadě učilišť bývá tradičně problémem. Pro stipendium musí totiž žáci splnit řadu podmínek - vedle toho, že nesmí mít z odborného výcviku na vysvědčení horší známku než trojku, nesmí mít neomluvené absence nebo důtku třídního učitele či další kázeňské tresty. V případě takového trestu žák na určitou dobu o stipendium přijde. Podle Dušana Prachaře kázeňských přestupků od zavedení stipendií podstatně ubylo.

Jakou výši má učňovské stipendium

1. ročník - 300 Kč měsíčně, za vyznamenání jednorázově 1500 Kč
2. ročník - 400 Kč měsíčně, za vyznamenání jednorázově 2500 Kč
3. ročník - 500 Kč měsíčně, za vyznamenání jednorázově 5000 Kč

Autor: Stanislava Rybičková

23.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nehoda u Bělé pod Pradědem 16.10. 2017
6

Jeden řidič se lekl, druhý otáčel, oba havarovali

Nehoda motorkáře u Skřítku u Sobotína
5

Motorkář se u Skřítku srazil s volvem, pro spolujezdkyni letěl vrtulník

Odborníci z nemocnice poradí, jak jíst zdravě a chutně

Jezte zdravě a přijďte se poradit do šumperské nemocnice Šumperk, vzkazují její odborníci. Ve středu 18. října, se nemocnice připojí k Světovému dni výživy. Veřejnosti v prostorách své lékárny nabídne od 14 do 16.30 hodin bezplatná vyšetření i poradenství ohledně správné a zdravé životosprávy.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Džemfest láká na Tomáše Kluse, tančírnu rozezní Fernando Saunders

Mrkněte se na kulturní přehled ze Šumperska a Jesenicka a vyberte si z pestré nabídky.

Babí léto přineslo teplotní rekordy. V Javorníku naměřili 25 stupňů

Hned dva teplotní rekordy padly v pondělí 16. října v Olomouckém kraji.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení