Kuchyní se line vůně. Kuchařky právě dokončily přípravu oběda pro malé školáky. Na pečeném králíkovi si budou pochutnávat i sousedé. Vývařovna totiž vaří i pro obyvatele Skorošic. Stačilo málo a obec musela stravu zajišťovat jinde. V kuchyni se vařilo jen díky výjimce hygieniků, která s posledním dnem loňského roku skončila.

Moderní vývařovnu si nemohou vynachválit samy kuchařky, které vaří jak pro děti, tak i své sousedy. „Je to lepší. Máme moderní zařízení, konvektomat a vaření je mnohem jednodušší a rychlejší. Ale kuchyně je teď také větší, takže máme i více prostoru na úklid,“ řekla kuchařka Jiřina Procházková.

Rekonstrukce vývařovny byla jen jednou z částí kompletní rekonstrukce školy. Starosta Skorošic František Kadlec(SNK ED) ani nespočítá, kolik žádostí o finance na opravu školy jeho obec podala. Za sedm let pokoušela radnice štěstí, kde se dalo. Uspěla teprve vloni při takzvaném porcování medvěda, kdy se poslanci pokoušejí přihrát peníze do svých regionů. „Z ministerstva financí jsme získali devět milionů korun na rekonstrukci základní a mateřské školy,“ uvedl starosta Kadlec. Skorošice ze svého rozpočtu přidaly více jak milion.

Sto padesát dva let stará škola se díky investici dočkala nové střechy i elektrorozvodů. Zedníci vyměnili ztrouchnivělá okna a dveře za nové plastové. Škola má i nový zateplený kabát. „Zateplenou fasádu jsme dělali na celé budově, kromě přední části, abychom zachovali historický ráz,“ řekl Kadlec.

Hodně změn se odehrálo i uvnitř budovy. Finance však postačily jen na přízemí na rekonstrukci mateřské školy, šaten a zejména kuchyně a jídelny.

Právě dokončenou opravou ale snaha o získání peněz pro školu ve Skorošicích nekončí. Zrekonstruovat by radnice chtěla i první patro, kde jsou třídy prvního stupně základní školy. „Budeme shánět další finance, ale pokud nebudou, jsme rádi i za to, co máme. Škola je konečně ve velmi dobrém stavu,“ dodal starosta Kadlec.