První slovo měl ale obušek. Ten ztrestal místního hostinského za to, že „často příliš brzo zavírá a nechce nám už nalívat". Pár ran na záda schytal i šašek, který si prý příliš málo směje, a místní drbna.

Potom už ale všichni hromadně vyslovili kouzelnou formuli Ubrousku, prostři se! Před nimi se objevily plné stoly jitrnic, tlačenky nebo koláčků. Nechybělo ani pivo, které teklo z korýtka, a svařáček.

Tradice vznikla v Dolních Studénkách před třemi lety, kdy místní lidé starostu Radima Sršně bez jeho vědomí nominovali do ankety Starosta roku, a on skončil mezi pěticí finalistů. Z odměny, kterou s tímto úspěchem získal, pak uspořádal lidovou veselici.

„Stala se z toho hezká tradice a musím říct, že i my na obci se vždy těšíme, až se tady všichni potkáme. Je to příležitost, jak poděkovat místním lidem za jejich aktivitu při dění v obci," řekl starosta Sršeň v převleku za obecního ponocného.

O výrobu všech dobrot se postarali místní hasiči, sokoli a myslivci. Připravili pět stovek jitrnic a dvacet cepů tlačenky. Příprava jim zabrala celý předchozí den.

A proč právě tyto dvě pohádky? „Loni jsme měli Mrazíka, ale stejně nám sníh nepřinesl, tak jsme se letos vrátili k české klasice. Zároveň jsme vybírali takové pohádky, aby se při nich dalo hodovat," vysvětlil starosta.