Zastupitelstvo už dostalo petici, v níž lidé z této části Zábřehu upozorňují, že nápravu žádali už téměř před dvaceti lety a žádné reakce se zatím nedočkali. Obě ulice leží v bezprostřední blízkosti městského centra, přesto stále připomínají spíš vesnici, a to zaostalou. Úzká ulice s názvem Malá Strana má stále ještě prašný hlinitý povrch, jen v některých úsecích pokrytý štěrkem. „Oblast je zanedbaná dlouhodobě, protože před rokem 1989 byla určena k demolici, takže sem město neinvestovalo. A za posledních dvacet let se nic nezměnilo.

Kanalizace je v tak katastrofálním stavu, že ulice někdy připomínají veřejnou toaletu, není tam zavedený ani plyn,“ vyjmenoval hlavní problémy člen zastupitelstva Jan Rýznar (Nezávislí). Lokalitě se blýská na lepší časy, protože město připravuje rekonstrukci inženýrských sítí. V projektu však chybějí rozvody plynu. „Je pravda, že v první fázi se s plynem nepočítalo, protože ulice jsou velmi úzké a bude problém tam všechny sítě poskládat,“ řekl Václav Doležal z odboru rozvoje radnice. Zastupitelstvo rozhodlo, že plynovod bude do projektu sítí dodatečně zapracován. Obyvatelé lokality jsou skeptičtí. „Přivdala jsem se sem před dvaačtyřiceti lety a za tu dobu se tady s ničím nepohnulo. Teprve na začátku devadesátých let nám začali v zimě prohrnovat cestu, předtím jsme se na ulici brodili ve sněhu. A na jaře, když pořádně zaprší, nepřejte si vidět, jak vypadají boty, než dojdu do města,“ řekla rozzlobená obyvatelka domu na konci ulice.

Oblast Malé Strany představuje rozvojovou plochu města s množstvím pozemků, zejména zahrad, kde se dá stavět. K bytové zástavbě jsou určeny i pozemky bývalého školního hospodářství učiliště a sousední pozemek s neobydleným domkem. Budovy jsou v havarijním stavu a město je získalo výměnou za jiný majetek od Olomouckého kraje. Připravena je už demolice obou budov, městskou pokladnu přijde na téměř milion korun.