Návštěvníci si ale nestěžují. Když už váží cestu do hor, nečekají ve frontách a aspoň si dobře zalyžují.

Až z Brna si vyrazila užít konec roku na horách rodina Petrželových.

„Jsme tady spíš z povinnosti. Na chatě jsme už týden a zatím počasí moc dobré nebylo, ale přivezli jsme s sebou lyže, a tak jsme je šli vyzkoušet. Líbí se mi, že tady nejsou fronty,“ řekl Aleš Petržela, který si pro sportování s dětmi vybral Lázeňský kopec v Lipové – lázních na Jesenicku.

Stejný areál si pro výuku vybrala Monika, která sem s rodinou dorazila až z Bratislavy.

„Ježíšek mi přinesl lyže. Stojím na nich poprvé. Bude mě učit kamarád a už se těším,“ řekla Monika.

Lázeňský kopec je jedním ze středisek, které musí vydatně zasněžovat, aby vůbec mohlo spustit provoz.

„Jsme rádi, že jsme svah zprovoznili a že přišli lidi. Počasí je hodně nepříjemné. Jedou všechna čtyři děla, aby se dalo jezdit aspoň na jedné sjezdovce, ale vzhledem k tomu, že meteorologové hlásí mrazy, doufám, že bude líp,“ vyjádřil přání majitel areálu Pavel Brablík.

Na malou návštěvnost si stěžují i v dalších střediscích.

„Lyžařů je poměrně méně než loni, i když sněhu máme dost. Snad se to zlepší, až začnou lyžařské kurzy,“ prohlásil František Kaštyl z Petříkova.

„Zasněžujeme, vše je připravené, jen aby lyžaři přijeli. Zatím máme střední návštěvnost,“ řekl Stanislav Keppert z areálu Příčná ve Zlatých Horách.

„Počasí není jak v předešlých letech. Máme jen technický sníh. Na tu bídu, která je, máme dobré podmínky, jedou dva ze tří vleků, ale chybí lyžaři,“ uvedl Tomáš Kareš ze střediska Kareš v Koutech nad Desnou.

Jedním z mála, kdo si nestěžuje, je majitel střediska Proskil v Branné Rostislav Procházka.

„Je nádherná ladovská zima. Lidi evidentně nabudilo ideální počasí a tak máme dost lyžařů, dokonce jsou i fronty a to i při nočním lyžování. Počasí nám přeje, ani zasněžovat nemusíme,“ prohlásil Procházka.

Malá návštěvnost středisek nevadí ani záchranářům.

„Střediska jedou na padesát procent. Tím pádem nemáme tolik práce. Denně ošetříme v průměru pět zranění. Bohužel, běžkaři si zatím na horách neužijí. Jezdit se dá jen kolem Ovčárny a Švýcárny,“ uvedl velitel Horské služby Jeseníky Michal Klimeš.