Přes 95 tisíc studentů na 1225 školách tak dostane příležitost vyzkoušet si testy a písemné práce.

Spíš než o test jejich připravenosti jde ale o vyzkoušení celého systému a jeho logistiky. Více než 15 tisíc učitelů si ověří, co obnáší funkce maturitních komisařů, zadavatelů zkoušek a hodnotitelů písemných prací.

Připravený systém maturit většina ředitelů kritizuje jako zbytečně složitý a nákladný.

„Celá organizace je administrativně mimořádně náročná, určitě to šlo zvládnout jednodušeji. Ostré maturity pak zaměstnají celý pedagogický sbor, neumím si zatím představit, co budeme v těch dnech dělat s žáky nižších ročníků,“ uvedl ředitel Obchodní akademie v Mohelnici Josef Švábenický.

Příprava systému navíc celý minulý školní rok narušovala vyučování, protože kantoři museli absolvovat náročná školení.

„Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě! My jsme naštěstí už otrlí a zvyklí na ledacos. Když jsme zvládli systém tří přihlášek ke studiu, zvládneme i toto,“ povzdechl si ředitel Obchodní akademie v Šumperku Tom Ristovský.

Ředitel šumperského gymnázia Vladimír Vlček upozornil na finanční náročnost budoucí maturity. Zkušební komisaři budou křižovat republikou, někdo jim bude muset zaplatit výlohy s cestováním a ubytováním.

„Zatím není jasné, kdo to bude platit a školy mají i tak napjaté rozpočty!“ řekl Vlček a dodal: „Testy generálky provází utajení, jako by šlo málem o boj s terorismem, přitom písemné práce nakonec stejně budou hodnotit učitelé. Kde je tedy ta slibovaná stoprocentní objektivita? Deset let se za velké peníze připravuje takový nesmysl.“

Maturitní generálka se v příštím týdnu dělá povinně z češtiny; mezi matematikou a cizím jazykem si mohli studenti vybrat, na příklad ale na šumperském gymnáziu dělají zkoušky ze všech tří předmětů. Zvolit si mohou základní, či vyšší stupeň obtížnosti

„U angličtiny jsem zvolil vyšší stupeň, protože z ní budu určitě maturovat. Matematiku potřebovat nebudu, takže v ní budu dělat méně obtížný test. Výsledek pro nás ale nebude moc vypovídací, protože část učiva, které se v testu objeví, jsme samozřejmě ještě neprobrali,“ řekl student čtvrtého ročníku Gymnázia Šumperk Pavel Vinkler.

Centrální zpracování všech výsledků má být hotové do konce října. Výsledky dostanou školy nejpozději 3. listopadu.

„Bude to deset dnů před tím, než musí žáci podat přihlášku k maturitní zkoušce 2011. V přihlášce budou muset uvést, z jakých předmětů a v jaké úrovni obtížnosti zkoušek chtějí maturovat,“ uvedla Lucie Kubovičová z ministerstva školství. Dodala, že výstupy z generálky poslouží mimo jiné k tomu, aby byly zjištěné nedostatky do května příštího roku odstraněny.

Na facebooku se už objevily výzvy, ať studenti generálku sabotují.

„Snažíme se žáky motivovat a vysvětlit jim, že by byli sami proti sobě, i když v generálce nejde primárně o test jejich vědomostí. Za pár měsíců je tu maturita naostro a je lepší si ji předem vyzkoušet, když už je ta možnost,“ uvedl ředitel Střední odborné školy a středního odborného učiliště v Šumperku Dušan Prachař.

Účast škol v maturitní generálce je dobrovolná. Všechny klasické střední školy v Olomouckém kraji se do ní zapojily.

Náklady na maturitní generálku dosáhnou v rámci celé republiky 120 milionů korun.