Ocenění za statečnost obdrží Jaromír Burďák z místní části Podolí. Ten, přestože sám utrpěl zranění, zachránil život řidiči, který do něj narazil a zůstal v bezvědomí v hořícím autě. Dokázal ho z auta včas vyprostit a zavolat pomoc.

Nehoda se stala v polovině listopadu minulého roku mezi Libivou a Zvolí. Osmadvacetiletý řidič Fiatu Bravo vjel náhle do protisměru a čelně narazil do protijedoucího vozu Škoda Fabia, který řídil Jaromír Burďák. Po nárazu fiat vyjel mimo vozovku a okamžitě začal hořet. Řidič zůstal zaklíněný uvnitř.

„Viděl jsem dvě světla, co se řítí v protisměru. Instinktivně jsme strhl volant a auto se otočilo o sto osmdesát stupňů. Hned poté, co jsem se vzpamatoval, jsem přímo naproti sobě viděl havarovaný hořící vůz," popsal nehodu Jaromír Burďák, který za svou statečnost obdržel i titul Gentleman silnic.

Mladému muži se podařilo i s tříštivou zlomeninou prstu otevřít dveře havarovaného vozu a dostat se k jeho řidiči. „Visel bezvládně na bezpečnostním pásu a z hlavy mu tekla krev. Nevěděl jsem, jestli je vůbec na živu," vzpomínal později zachránce.

Zraněného motoristu odtáhl do bezpečné vzdálenosti, dal jej do stabilizované polohy a zavolal na tísňovou linku. Policie i záchranáři dorazili během chvíle, zraněného muže sanitka převezla do nemocnice.

„Přestože sám utrpěl zranění, prokázal neuvěřitelnou pohotovost a statečnost, která si zaslouží ocenění," řekla místostarostka Mohelnice Jana Kubíčková.

Cenu za oblast kultury a umění si převezme Pavel „Aligátor" Nenkovský, zakladatel a duchovní otec folkového a country festivalu Mohelnický dostavník, který letos oslavil už čtyřicáté výročí.

V oblasti sportu zastupitelé vyzdvihli zásluhy úspěšného judisty Miroslava Švece. Cenu za výchovu, vzdělávání a školství obdrží in memoriam Jan Polách, bývalý ředitel zdejší základní školy, pedagog, na kterého jeho žáci dodnes vzpomínají.

Za občanskou a vojenskou chrabrost, kterou projevil v letech nesvobody, dostane ocenění veterán z druhé světové války Václav Knop. Cenu v oblasti průmyslu a podnikání zastupitelé přiřkli největšímu zaměstnavateli v Mohelnici, společnosti Siemens elektromotory.