Studenti, kteří soutěží pod hlavičkou SVČ Duha Jeseník, však nezůstali jen u jednoho prvenství. Týmy R.U.R. i CO2 si vybojovaly postup do semifinále First Lego League pro země Visegrádu, které se konalo 10. prosince v Bratislavě.

„Semifinále se zúčastnily nejlepší družstva z Polska, Maďarska, Slovenska a České republiky. Naši studenti výrazně vynikali nad ostatními. Tým CO2 přivezl domů zlaté medaile, členové R.U.R získali bronz,“ uvedla Magda Dostálová, kouč týmu CO2.

Obě jesenická družstva si díky svým skvělým výkonům vybojovala postup do finálového klání pro střední Evropu, které se uskuteční 22. ledna v německém Paderbornu. Magda Dostálové věří, že její studenti uspějí i zde.

„O postup na mistrovství světa se utká nejlepších 24 týmů. Myslím si, že členové obou družstev jsou natolik dobří, že mají velkou šanci postoupit. V Bratislavě tým CO2 získal 196 bodů z dvou set možných a druzí v pořadí měli bodů 170,“ argumentovala Dostálová.

A co všechno museli jeseničtí studenti předvést odborné porotě? Soutěž je sestavena ze čtyř částí.

„První úkol plní robot, na jehož sestrojení ze stavebnice Lego měl tým osm týdnů. V této královské disciplíně s názvem Robotgame je jediným kritériem počet bodů, které robot dokáže splnit na hracím stole za 150 sekund.Vše samozřejmě probíhá v angličtině. Jediný, kdo nemusí mluvit anglicky, je robot. Všechno za něj porotcům v angličtině vysvětlují členové soutěžního týmu,“ popisuje klání Dostálová.

Ve druhé části soutěže musejí studenti samozřejmě v angličtině vysvětlit, jak robota sestavovali a jaké má funkce.

„Další disciplínou je pětiminutové prezentace výzkumného úkolu, který si soutěžící sami zvolí a posledním neméně náročným je plnění zadání, které odhalí, jak je družstvo schopné pracovat jako tým,“ vyjmenovala Dostálová úkoly, kterých se museli její studenti zhostit.

Na otázku, čím to je, že její svěřenci ve věku od 10 do 16 let, pro které je soutěž určena, vynikají nad ostatními, jen krčila rameny.

„Těch důvodů je určitě více. Osm let využíváme stavebnici Lego, se kterou se i soutěží, ve výuce a naše děti se tak s ní dokonale sžili. Na úspěchu se také určitě podílejí učitelé angličtiny a samozřejmě i to, že máme šikovné studenty,“ dodala s úsměvem.

Členové týmů z Jeseníku

R.U.R.

R.U.R. soutěží pod vedením Romana Chasáka a Filipa Worma ve složení Michal Dobeš, Anežka Dostálová, Adam Keppert, Magdalena Kuchejdová, Petr Maceček,Veronika Pěčonková,Tomáš Procházka, Jana Průšová a Vojta Tomas.

CO2

CO2 vedou Magda Dostálová a Antonín Javůrek, tým tvoří Petr Barták, Adam Dvorník, Johana Horáčková, Adam Krytinář, Edita Koriťáková, Karolína Macečková, Jakub Nosek, Filip Novotný, Aleš Procházka a Marek Tunys.