„Exponáty jsme získali od Správy železniční dopravní cesty. Pocházejí ze stavby koridoru u Jablunkova. Jsou to historické kousky asi padesát let staré. Na semaforech jsou dokonce původní olejové lampy, které byly později vybaveny žárovkami. Díky našemu projektu jsme ty věci zachránili, jinak by skončily ve šrotu," řekl učitel školy a místostarosta Zábřeha Karel Crhonek, který se o projekt skanzenu nejvíc stará.

Na začátku cyklostezky u Lupěného je už po jejím boku položen pás kolejí, na který se posadí hlavní exponát skanzenu: historická parní lokomotiva řady 317 vyrobená v roce 1950. Ta na svůj přesun čeká v bývalém depu vlakového nádraží v Lysé nad Labem. Patří odborářům z Federace strojvůdců ČR. Od nich ji město Zábřeh koupilo za cenu nižší, než je cena šrotu.

close Studenti automobilní průmyslovky v Zábřehu opravují exponáty pro železniční skanzen. zoom_in „Se zajištěním přesunu byly velké problémy, ale už je všechno domluveno. Lokomotivu přivezou příští týden, ve středu 5. prosince ráno ji budeme usazovat na koleje. Když jsme si ji byli prohlédnout, zjistili jsme, že v ní zřejmě přebývá nějaký bezdomovec. V kotli jsme našli krabicové víno a další známky osídlení. Zřejmě tedy někomu vezmeme střechu nad hlavou," řekl Karel Crhonek.

Skanzen podle něj přispěje ke zviditelnění Zábřeha a bude příspěvkem k blížícímu se 170. výročí otevření trati mezi Olomoucí a Prahou.

„Semafory a další prvky osadíme na místo až na jaře, kdy skanzen slavnostně otevřeme," řekl Karel Crhonek.

Připomněl, že celý projekt skanzenu nestál zábřežskou radnici ani korunu. Zaplatily ho sponzorské dary a dotace od Nadace Okřídlená kola, šumperského Parsu, Olomouckého kraje a Českých drah.

Do exponátů železničního muzea budou zařazeny i tyto objekty

* samotný železniční násep
* průrazy skalami, místy zpevněné zdmi s datem 1912 na kvádrovém zdivu
* tři železniční mosty, jejichž pilíře jsou z části odkryté, na zdivu pilíře je datum 1902
* tři strážní domky připomínající potřebu obslužnosti trati v době páry
* kamenné milníky původní trati umístěné podél cyklostezky na opuštěném tělese dráhy