Bojovat o medaile budou s nejlepšími z nejlepších. Na mistrovství se utkají se sedmdesáti týmy z celého světa. Osmička studentů pod vedením svých profesorů strávila při trénincích s vlastnoručně sestaveným a počítačem řízeným robotkem, který musí během dvou a půl minut splnit celkem devět úkolů, desítky hodin. Na herním stole se noří do světa vědců. S pomocí robotka například dopravují molekuly pizzy do nosu člověka. Přivážejí lék do kosti zasažené rakovinou. „Připravovali jsme se stejně jako na předchozí závody, tedy pečlivě,“ řekl student Pavel Zacpálek. Spolu s kamarády vymyslel zlepšení. „Spojili jsme dva úkoly, abychom ušetřili čas. Teď už máme rezervu patnáct až dvacet vteřin,“ pochlubil se jeho spolužák Radovan Sahánek.

Mistrovství ale není jen o předvedení dokonalosti ovládnutí stroje. Porotci také budou hodnotit spolupráci týmu a jazykovou vybavenost. Děvčata budou v angličtině prezentovat výzkumný úkol, který ukáže výhody nanotiskárny. Kluci pro spolužačky dokonce sestavili model stroje budoucnosti. Oproti Magdeburgu, kde studenti museli mezi rodilými mluvčími mluvit německy, mají v norském Bodo výhodu. „Musejí mluvit anglicky, ale kromě Američanů tam nebudou žádní rodilí mluvčí,“ vysvětlila profesorka Magda Dostálová. Studenti se na světový šampionát vydávají již v pondělí ve dvě hodiny ráno. Na cestě stráví tři dny. „Všichni letí, jen my jedeme autobusem, protože nemáme půl milionu na letenky, ale zase máme krásné ubytování. I tak se nám ale podařilo sponzorsky sesbírat sto osmdesát tisíc, což je krásné,“ řekla Dostálová. Její svěřenci si už nyní balí pořádně teplé oblečení. Petra Skácelová i prášky od nevolnosti. „Od Petry je cesta hrdinským činem, bývá jí hrozně špatně,“ prozradila na ni profesorka.

Mladí reprezentanti se na závody těší, umístění si však odhadnout netroufají. „Kdybychom skončili jako v Německu, kde jsme byli druzí, bylo by to super. Když budeme v první polovině, bude to dobré,“ řekl Miroslav Pecina. „Hlavní je, že si to užijí, setkají se s dětmi z celého světa a nasbírají zkušenosti a nové poznatky. Čeká nás také krásná příroda, výlety. Zúčastníme se norského národního svátku. Za Českou republiku zde představíme valašský národní kroj,“ dodala profesorka Dostálová.