Drama se odehrálo loni 3. února na rybníku Oborník v Zábřehu. Pavlína Kašparová se ten den vydala na procházku se psem po hrázi rybníka. „Uslyšela jsem křik a viděla jedno dítě na břehu, jak volá o pomoc, a druhé ve vodě," popisuje začátek dramatu se šťastným koncem.

Školačka vstoupila na led, který byl v jednom místě zeslabený a zátěž nevydržel. Venku v tu dobu panoval krutý mráz, takže během okamžiku bojovala o život.

„Holčička se držela jen lokty za led. Lehla jsem si na led a natáhla se k ní. Dívenka se bála a škubala sebou, snažila jsem se ji uklidnit a povzbudit. Když se povedlo dostat ji z ledové vody až po břicho, už to šlo docela dobře. Nad strachem jsem ani nepřemýšlela, myslím, že by to v tu chvíli udělal každý," říká zachránkyně skromně.

Pak rychle našla mobil a zavolala záchranku. Dívce chtěla dát své suché oblečení, ale to už na místo přiběhl rybář Pavel Haluzík a promrzlou školačku odvedl do nedaleké klubovny rybářů. Tam si ji převzali záchranáři, kteří ji odvezli do nemocnice.

Z nepříjemného zážitku dívka vyvázla jen s podchlazením. „Že všechno dobře dopadlo, jsem se dozvěděla až později z novin. Lékař záchranky mně ale říkal hned, že to bude dobré, že dívka je jen podchlazená," dodává zachránkyně.

O svém činu řekla jen rodičům a několika nejbližším přátelům. Ostatní se to dozvěděli až po roce, kdy jí zábřežští radní udělili prestižní Cenu města za mimořádně statečný čin.

Plaketu s pamětním listem a grafikou přebírala na Reprezentačním plesu města a byla hodně nervózní. „Předávání ocenění přišlo na program až kolem půl jedenácté, takže jsem tam celou dobu seděla a přemýšlela nad tím, aby někde třeba nezakopnula," vypráví Pavlína Kašparová.

„Nervózní jsem byla i při rozhovoru s moderátorem, nejsem zvyklá mluvit před tolika lidmi. Bylo to daleko horší než na zkoušce," dodává s úsměvem studentka pátého ročníku ekonomie na Vysoké škole báňské v Ostravě.

Rodiče jsou na ni patřičně hrdí. Prestižní cenu si vystavili doma v obývacím pokoji.