Na problémy při dodatečném povolení „černých“ studní si obyvatelé obcí na Olomoucku stěžují už řadu měsíců. „Lidé nejvíc nadávají na to, že je málo hydrogeologů a na jejich posudky čekají měsíce. Kvůli obrovskému množství zájemců také některé firmy zvyšovaly poplatky, za posudek nyní chtějí až sedm tisíc korun. To je pro domácnosti a místní seniory opravdu hodně peněz,“ uvedla starosta Dlouhé Loučky na Uničovsku Ladislav Koláček (nez).

I pro zahrádkáře

Zastupitelé chtěli svým obyvatelům při legalizování studní pomoci. Rozhodli, že si obec objedná vlastní posudek a ten dá občanům zdarma k dispozici. „Funguje to tak, že občan z Dlouhé Loučky si podá žádost o dodatečné povolení studny na odboru životního prostředí v Uničově. Tam už úředníci mají založený náš ´obecní´ hydrogeologický posudek a potřebné údaje si z něj kdykoliv vezmou. Pro všechny je to rychlejší a občany to nic nestojí. Obecní kasu to však přišlo na osmnáct tisíc korun,“ řekl Koláček.

Vyjít vstříc svým obyvatelům se rozhodli také v Troubelicích na Uničovsku. Obec si už posudek objednala u odborníka. „Jakmile ho budeme mít k dispozici, budou ho bezplatně využívat i místní lidé,“ sdělil starosta Ondřej Plačko (nez.).

Podobným způsobem ušetřili peníze také zahrádkáři ze Šternberka, kteří si vyřizovali dodatečné povolení několika studní v zahrádkářské kolonii. „Nechali si od nás vypracovat jeden posudek na celou oblast. O náklady se podělili, takže je to tolik nestálo. Je to pro všechny rychlejší a levnější řešení. Naši zákazníci za posudek platí přibližně 1 800 korun,“ uvedl majitel šternberské studnařské firmy Roman Pudl.

Jen na zalévání

V Hlubočkách na Olomoucku obec od svých obyvatel posudky většinou nepožadovala. „Netrvali jsme na nich především u studní, z nichž majitelé vodu používají jen na zalévání. Od občanů se nám však sešly stovky žádostí. Museli jsme dodatečně zlegalizovat přes čtyřicet ´černých´ studní. Ani u jedné z nich však nebylo potřeba písemné vyjádření hydrogeologa, voda z nich se totiž nepoužívá na pití,“ sdělil starosta Miroslav Dosoudil (nez).