Situace s nedostatkem vody se sice v některých místech opakuje každý rok, letos ale pravděpodobně nastane podstatně dříve.

„Pokles vody ve studních je nejvíce patrný v místní části Loučné Filipová. Zatím ale ještě lidé vodu mají. Počasí se snad změní, pomohly by trvalejší srážky,“ řekl starosta Loučné Pavel Martínek. Naopak v řekách na Šumpersku je vody dost. „Na všech tocích je normální stav, ale spodní vody je málo. Časté bouřky totiž jejich hladinu nijak neovlivní, protože při prudkém dešti většina vody odteče,“ vysvětlil Antonín Kurfürst z Povodí Moravy.

Problémy se letos vyhnuly osadě Mladoňov, která administrativně patří pod obec Nový Malín. V Mladoňově každoročně bývaly bez vody desítky domácností, vodu do osady přivážela cisterna. „V nejvyšším bodě Mladoňova jsme provedli vrt, ze kterého pouštíme vodu do jedné studny. Voda si pak najde cestu do dalších,“ sdělil starosta Nového Malína Josef Minář.

Nový Malín je navíc obcí, která se na Šumpersku jako první v 90. letech odtrhla od podniku Šumperská provozní vodohospodářská společnost. Vodovod si tak obec provozuje sama a vodné a stočné je za daleko nižší cenu, než jakou účtuje vodohospodářská společnost. Jenže spotřeba vody v Novém Malíně rozhodně není nijak malá. „Dříve byla průměrná spotřeba na osobu a den kolem 80 litrů, v těchto dnech je to už kolem 150. Velkou spotřebu mají lidé v nové zástavbě, kteří napouštějí bazény, hodně pitné vody lidé také používají na zalévání,“ konstatoval malínský starosta.

V osadě Václavov na Zábřežsku, která čítá kolem šedesáti domů, se každoročně bez vody ocitá zhruba třetina domácností. Na cisterny budou odkázáni i letos. „Zatím ještě nemám informace, že by už situace byla vážná a někdo byl bez vody. Vydržet to musíme ještě několik let, než se napojíme na vodovod. Hotové je již územní řízení a vodovod se bude budovat společně s kanalizací,“ řekl Josef König z václavovského osadního výboru.