Průtoky v řekách v Olomouckém kraji se v polovině dubna pohybují mezi 10 a 40 procenty dlouhodobého měsíčního normálu. Do příštích týdnů hledí s obavami zejména zemědělci. Sucho je v lesích, kam hasiči vyjíždějí k požárům.

V Olomouci spadlo od počátku dubna 6,3 milimetru srážek, což je 19 procent dlouhodobého dubnového měsíčního normálu. Předpověď pro nejbližší dny s deštěm nepočítá.

„Duben se opět nevyvíjí dobře. Včera spadly první srážky téměř po měsíci, když nepočítám 0,6 milimetru z posledního března. Je hodně teplo, takže většina toho co spadne, se vypaří,“ hodnotil ve středu Pavel Lipina, vedoucí Oddělení meteorologie a klimatologie ČHMÚ Ostrava.

Březen byl srážkově štědřejší měsíc. V Olomouckém kraji spadlo průměrně 35,3 milimetrů, což je 77 procent třicetiletého normálu.

Například ve Štěpánově však za celý březen zaznamenali jen 9 milimetrů srážek.

„Sucho je. Vidíme to na polích, na zahrádkách. Prach je všude,“ popisoval starosta Štěpánova Jiří Šindler. „Studny jsou na tom zatím dobře,“ dodal.

V bývalé restauraci v Bělé pod Pradědem se propadl strop.
VIDEO: V bývalé restauraci v Adolfovicích se propadl strop

Deficit až do léta

Výhled na nejbližší dny však nevěstí nic dobrého zejména pro půdu a její horní profily.

Podle tvůrců projektu InterSucho se vzhledem k předpovědi bez srážek dá očekávat, že se půdní sucho může rozšiřovat. Předpokládají, že deficit může v části střední Moravy přetrvat až do poloviny června.

„Zatím nelomíme rukama. Za první tři měsíce nám napršelo 149 milimetrů a vzhledem k tomu, že jaro začalo dříve a v únoru jsme seli naplno, situace není špatná. Za duben ale máme pět milimetrů, a pokud tento trend bude pokračovat, nastane problém,“ hodnotil Jan Spáčilík předseda představenstva Zemědělského družstva Dub nad Moravou.

„Rozhodující bude duben a začátek května. Zatím nám dělají větší starosti mrazíky, které jsou každý den,“ dodal.

Soutěž kvality pálenek se v Horní Lipové uskutečnila za přísných bezpečnostních opatření. Každý z hodnotitelů seděl v jiné místnosti.
Soutěž pálenek neporazil ani koronavirus, Lipováci ji pojali po svém

Prázdná koryta řek

Vody není v polovině dubna dostatek ani v korytech potoků a řek. Aktuálně se průtoky v řekách v Olomouckém kraji pohybují mezi 10 a 40 procenty dlouhodobého měsíčního průtoku.

„Moravou v Olomouci teče 36 procent dubnového průměru, Desnou 42, Třebůvkou 30 a Oskavou 26 procent. Bečva už v tomto období má v Dluhonicích průtok na 20 procentech dlouhodobého měsíčního průtoku, Romží ve Stražisku protéká sedm procent normálu,“ popisoval situaci mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Ilustrační fotografie.
Dobrá zpráva. Lidem od května zlevní voda

Obavy ze sucha jsou proto podle vodohospodářů na místě.

„Sucho na našem území přetrvává již několikátý rok za sebou a jeho důsledky se kumulují,“ připomněl Chmelař.

„U nás na střeše Evropy jsme závislí výhradně na sněhových a dešťových srážkách, hospodařit můžeme pouze s tím, co se nám podaří zachytit v nádržích. Sněhová pokrývka a zásoby vody z ní byly v letošním roce jedny z nejnižších za posledních 20 let. Vysychání vodních toků, které není možné dotovat vodou z nádrží, se dá vzhledem k aktuální situaci předpokládat podobně jako v minulých letech, kdy docházelo k vysychání nejen drobných vodních toků, ale i některých významných, jako je například i Bystřice či Romže,“ dodal.

Sucho je i v lesích, kam hasiči v těchto dnech častěji musejí k požárům. V úterý zasahovali ve Slatinkách na Prostějovsku a u Troubelic na Olomoucku. Hasiči proto znovu apelovali na veřejnost, aby v lesích nemanipulovala s jakýmkoliv zdrojem otevřeného ohně.

Pivní bar u Ptenského Dvorku - velikonoční víkend 2020
U Ptenského Dvorku na mezi vyrostl Pivní bar. „Paráda", libují si výletníci