Mezi Sudkovem a Bludovem jsou už delší dobu patrné stavební práce. Jde o přípravu obchvatu Bludova. Čtyřproudá komunikace povede mezi oběma obcemi.

„Ředitelství silnic a dálnic obdrželo tři nabídky na realizaci stavby I/44 Bludov – obchvat. Nejvýhodnější podalo sdružení Strabag a.s. a M - silnice a.s. za 2 323 milionu korun,“ sdělil generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl.

„Nás se to určitě dotkne,“ poznamenala ke stavbě komunikace sudkovská starostka Milena Sobotková.

Silnice vedoucí středem obce prošla nedávno opravou a místní doufají, že vozovku nezničí těžká auta stavbařů. Zhruba o půl kilometru delší budou mít Sudkovští po dokončení díla cestu do sousedního Bludova. Prodlouží ji přeložka silnice mezi oběma obcemi.

„Ale zase díky tomu budeme mít udělaný přes cestu mírný val. Když budou povodně a cesta se bude uzavírat, budeme mít trochu času instalovat zábrany, než se voda rozlije,“ řekla starostka Sobotková.

Sudkovští věří, že po otevření obchvatu klesne počet aut, která obcí projíždí. Ačkoli Sudkovem vede jen silnice třetí třídy, do Šumperka přes něj jezdí řada obyvatel okolních vesnic. A pokud dopravu na bludovském kopci zablokuje havárie, všechna auta na Šumperk míří právě přes Sudkov. To pak není možné ani přejít silnici.

„Provoz je tu ale mnohem větší celkově. Doufám, že pak začnou auta jezdit po obchvatu. To je ostatně hlavní důvod, aby měl Bludov i okolní obce jako my trochu klidu,“ uzavřela Milena Sobotková.