Týdenní pobyt v americkém Chicagu si musela nedobrovolně prodloužit ředitelka šumperského kina Oko Zdeňka Holubářová. Vracet se měla v neděli v poledne do Mnichova.

„Let Lufthansy byl už v sobotu ráno zrušen. Situace je neřešitelná. Na letiště se nedá dovolat, nikdo s námi nekomunikuje. Ani žádné spojení s klienty přes internet neexistuje. Je to chaos. Ale jsem šťastná, že jsem neuvízla někde na letišti jako tisíce jiných lidí,“ uvedla pro redakci Deníku Zdeňka Holubářová. V Chicagu je na návštěvě u rodiny svého syna.

Provoz kina by její nepřítomnost mohla ohrozit, pokud by se nevrátila do konce dubna.

„Prozatím vše důležité vyřizuji odtud z Chicaga přes internet. Ale pokud by situace trvala dlouho, nestihla bych žádost o dotaci z Fondu kinematografie na digitalizaci kina. Uzávěrka je 10. května. Snad by ale ministerstvo výjimečně přijalo žádost i po termínu,“ dodala ředitelka kina.

Další Šumperanka Lenka Rybičková je právě na třítýdenní dovolené u protinožců - v Austrálii a na Novém Zélandu. Odlétat měla ve středu přes Singapur do Londýna, kde momentálně pracuje.

„Naše letecká společnost zrušila všechny lety až do úterka a vypadá to, že ve středu se situace nezmění. Řekli nám, ať zůstaneme na Zélandu, protože mezipřistávací letiště v Singapuru i Bangkoku jsou totálně přeplněná a nemá smysl tam přidávat další lidi. Máme si přeobjednat letenku, ale nejbližší volný let je za týden, takže se nám dovolená pěkně protáhne. Naštěstí jsme pojištěni, tak snad se nám něco vrátí,“ řekla Lenka.

Zprávy o leteckém provozu s obavami sledují manželé Holinkovi ze Zábřeha. Už třetí týden mají doma na návštěvě tříletou vnučku od starší dcery, která žije v Londýně.

„Zpáteční letenku má vnučka na neděli 25. dubna, má cestovat s naší známou. Její mamince se už stýská, tak doufáme, že do neděle se už začne zase létat,“ řekla Helena Holinková.

Mezi firmami, které zastavení leteckého provozu postihlo, je i akciová společnost Pivot, společná firma šumperské SHM a švýcarské Platit. Pivot vyvíjí a vyrábí povlakovací zařízení a provádí jejich instalace a servis ve více než 30 zemích světa.

„Omezení letů může mít velký dopad na kvalitu našich služeb. Již nyní jsme museli zrušit plánovaný servis v Mexiku a jsou ohroženy další. V případech, kdy je potřeba zaslat náhradní díl nebo je nezbytný osobní zásah našeho servisního technika, může být teď u našich zákazníků i ohrožena výroba. My sice právní odpovědnost za takovou událost neneseme, ale určitě by se to odrazilo v nižší důvěře k naší firmě,“ uvedl předseda představenstva Pivotu Pavel Holubář a dodal: „Naši pracovníci zůstávají v Jižní Korei, odkud se po skončení výstavy SIMTOS nemohou vrátit běžným způsobem. Obchodní schůzky a firemní porady můžeme řešit videokonferencemi, na to jsme ostatně zvyklí.“

Uzavření vzdušného prostoru způsobilo od pátku do pondělka rušení přibližně 1200 letů do České republiky anebo odtud do zahraničí. Tomio Okamura upozornil, že klienti cestovních kanceláří nemají zákonný nárok na odškodnění či kompenzace za nedodržení cestovní smlouvy, protože se jedná o zásah "vyšší moci".

„Zákon v takovém případě vyviňuje cestovní kanceláře z odpovědnosti za škodu. Cestovní kanceláře by ale měly vynaložit veškeré možné úsilí k tomu, aby nebyli turisté v zahraničí uvedeni do stavu nebezpečí či nouze, což v praxi znamená zajistit na své náklady do doby odletu zpět určité ubytování a stravu,“ řekl Okamura.