Šumperk se tak stane třiadvacátým místem na světě, které získá originální odpočinkové místo.

Posezení navrhl světoznámý architekt a designér Bořek Šípek. I když cena unikátní lavičky, která je veřejným uměleckým dílem, šplhá do statisíců korun a není na její pořízení snadné získat autorská práva, knihovnu ani radnici takřka nic stát nebude.

„Projekt se rozhodl uhradit mecenáš, který si přeje zůstat v anonymitě,“ sdělila ředitelka knihovny Kamila Šeligová.

I když oficiální název hovoří o lavičce, jedná se o dvě křesílka pevně spojená se stolkem. Uprostřed skulptury prorůstá strom. „Lavičku v Šumperku slavnostně odhalíme 5. října, v den narození Václava Havla,“ doplnila Kamila Šeligová.

Kromě lavičky do prostoru před novou knihovou přibude také busta T. G. Masaryka, která se přemístí od gymnázia. Po významném státníkovi totiž knihovna ponese jméno, tak jako kdysi původní škola.

Budování Laviček Václava Havla inicioval český velvyslanec v USA Petr Gandalovič spolu s architektem a designérem Bořkem Šípkem. Záměrem je vytvoření sítě míst ve veřejném prostoru, jež mohou přispět k setkávání a dialogu. V současné době jsou Lavičky Václava Havla na dvaadvaceti místech na světě. U nás jsou instalovány třeba v Olomouci či Kroměříži.