„Zatímco například třípokojový byt v panelovém domě v Šumperku se dal v únoru či březnu 2007 koupit za 800 tisíc korun, už koncem roku překročila cena srovnatelného bytu jeden milion korun,“ vyčíslil Jaroslav Horák ze šumperské realitní kanceláře Delta Real.

U dvoupokojového panelového bytu se cena z 600 tisíc vyhoupla na sedm až osm set tisíc korun. Uvedené ceny jsou orientační, o sto tisíc korun nahoru je může pozměnit dokončená modernizace bytu.

Obdobně stoupající trend mají i ceny rodinných domů ve městech a jejich okolí. Není jich ovšem tolik jako bytů, navíc ceny se těžko dají srovnávat, protože každý dům je na rozdíl od standardních bytů jiný.

Zájem je i o pozemky u lyžařských vleků

Zvýšený zájem se stále projevuje také o rekreační objekty a stavební pozemky v exponovaných horských lokalitách, zejména u lyžařských vleků. Například v Hynčicích pod Sušinou na Staroměstsku byl nedávno prodán středně velký rekreační domek za dva a půl milionu korun.

„Zvyšování cen je dáno podstatně vyšší poptávkou, která neustále převyšuje nabídku,“ říká Horák.

A jaké faktory způsobují vyšší poptávku po bytech?

Podle Horáka je to mimo jiné dospívání silných populačních ročníků spolu s tím, že na trhu působí úspory ze silných let, kdy bylo uzavřeno velké množství stavebních spoření. Významnou roli hraje také bohatá nabídka výhodných hypotečních úvěrů.

„Hypotéku dnes dostanou i lidé, kteří by na ni dříve nedosáhli. Banky ve snaze obstát v konkurenčním boji zmírnily a zjednodušily podmínky pro poskytnutí hypoték, takže byty kupují i lidé, kteří mají hlouběji do kapsy a přitom je neodradí ani představa třiceti let splácení. Někdy mi připadá, že si možná ani pořádně neuvědomují, k čemu se vlastně zavazují,“ řekl Horák.

Určitou roli ve zvýšené poptávce po nemovitostech hraje rovněž snaha výhodně uložit volné finanční zdroje. Vložit je do nemovitosti je dobrá investice, která třeba na rozdíl od koupě automobilu neztrácí na hodnotě, naopak se každým rokem zhodnocuje.

Riziko, že na prodeji bytu proděláte, je nulové

V Šumperku se za posledních osmnáct let nestalo, že by cena nemovitostí klesla, nanejvýš rok či dva stagnovala.

„Lidé, kteří mají volné finance v hodnotě kolem šesti set tisíc korun a hledají způsob, jak je výhodně uložit, zvolí často právě jejich vložení do nemovitosti.

Mezi klienty naší realitní kanceláře se objevuje dost takových, kteří nejprve naším prostřednictvím hledají nájemce pro byt, který právě koupili, a za rok či za dva přijdou s tím, že chtějí byt prodat. Většinou pak na transakci vydělají kolem dvou set tisíc korun. Riziko, že by naopak prodělali, je prakticky nulové,“ řekl Horák.

Domnívá se, že zvýšení sazeb DPH a jiné cenové vlivy z daňové reformy se zatím na trhu s nemovitostmi neprojevily. Nanejvýš mohly urychlit rozhodování v závěru minulého roku, a tím zvýšily zájem o koupi nemovitostí.