Nenápadná věta, ukrytá v hlubinách webu České pošty, informuje veřejnost: „Posledním dnem, kdy budou rušené pošty otevřeny pro veřejnost, je pátek 30. června, v omezeném rozsahu na jednu hodinu.“

To v praxi znamená, že každá z rušených poboček pošty bude mít v pátek otevřeno pouze první hodinu svojí standardní otevírací doby. Poté se pobočky pro veřejnost už napořád zavřou a nastanou vnitřní úkony v podobě finančních uzávěrek, přeskladňování nebo stěhování.

Pobočka pošty na sídlišti Temenice v Šumperku, kterou se rozhodla od července zrušit Česká pošta.
V Šumperku zůstanou dvě pošty. Temenickou zachrání město

V Šumperku původně měly skončit tři ze čtyř poboček. Nakonec zůstanou dvě. Tu v Temenici budou v režimu Pošta Partner Plus provozovat Podniky města Šumperka (PMŠ). Rozhodli o tom šumperští radní.

„Zaprvé je tam velká seniorská lokalita, domy s pečovatelskou službou, máme tam bezbariérový dům pro osoby s pohybovým postižením. Více než čtvrtina obyvatel Šumperku je navíc koncentrována na tamním sídlišti. Byla to pro nás logická volba,“ uvedl starosta města Miroslav Adámek.

Radnice předpokládá, že provoz pobočky vyjde na statisíce korun ročně. Jen za pronájem prostor má PMŠ státnímu podniku ročně platit sto padesát tisíc korun, za poštovní licenci dalších 350 tisíc.

Končí naopak pobočka na vlakovém nádraží a na sídlišti 8. května. Prvně jmenovanou přitom státní podnik otevřel v nových prostorách a nově vybavenou před pouhými dvěma a půl lety.