Nová vyhláška, kterou nedávno schválili šumperští zastupitelé, stanoví vybírání místního poplatku od provozovatelů i takzvaných „jiných technických herních zařízení,“ což jsou například videoloterijní terminály a jiné hry. Ty se nacházejí téměř v každé šumperské restauraci či baru.

„Předpokládaná částka těchto poplatků, které připadnou městu, je odhadována na 450 tisíc korun za čtvrtletí. Přesnou evidenci technických hracích zařízení na území města Šumperka má Finanční úřad Šumperk,“ sdělil tajemník šumperské radnice Petr Holub.

Sazba poplatku, která se bude vztahovat na každý přístroj, bude činit pět tisíc korun na tři měsíce. Tato částka je nejvyšší z rozsahu, který od letošního května povoluje legislativa.

„Větší problém bude se specifikací těchto zařízení, již jsme zaslali dotaz na ministerstvo financí, jak jednotlivé přístroje typizovat,“ dodal Holub.

Obce a města mají možnost regulovat hazard provozovaný na stále modernějších strojích spadajících do kategorie „technické herní zařízení“ pouze vybíráním poplatků. Povolení provozování těchto přístrojů je totiž v režii ministerstva financí, nikoliv obcí. Protesty radnic vyústily až ke zpracování zásadní novely zákona o loterijních hrách. Jenže změnu zákona sice parlament těsně před koncem volebního období odsouhlasil, prezident ji ale vetoval. Pouze nedávná změna zákona o místních poplatcích nyní umožňuje, aby příjem z hazardu proudil také do obecních pokladen.