Komise, která přidělení financí navrhuje, projednala sto sedm žádostí o poskytnutí grantu a čtyřiačtyřicet žádostí o příspěvek na činnost. Třináct dalších uchazečů usiluje o příspěvek na kulturní a společenské akce.

Právě podmínky pro přidělení peněz z této kolonky městských financí se staly předmětem diskuse na posledním zasedání zastupitelstva. Šumperký starosta Zdeněk Brož (NV) se totiž snažil změkčit podmínky pro čtyři příjemce grantů, kteří loňský příspěvek musejí vrátit. Dodali totiž vyučtování v opožděném termínu nebo s nedostatky.

Ačkoliv rada města Šumperka proti provinilcům hodlá postupovat tvrdě, starosta její rozhodnutí pozastavil.

„Jedná se sice o pochybení, ale organizace peníze nezpronevěřily. Svým aktivitám, které jsou pro občany města přínosné, se věnují ve svém volném čase. Je až příliš tvrdé, že si kvůli své neúmyslné chybě nemohou o příspěvek požádat následující tři roky,“ oslovil své kolegy starosta Brož.

Jeho iniciativa se ale s valným pochopením zastupitelů nesetkala. Většina totiž byla proti změkčení podmínek. „Město svou grantovou politiku uplatňuje stejným způsobem pět let. Jak by k tomu přišly organizace, které se do stejné situace dostaly v minulosti a město proti nim uplatnilo sankce?“ tázala se zastupitelka Alena Šmotková. Zastupitelé nakonec odsouhlasili rozhodnutí rady.

Letos jsou provinilci čtyři. Jedním z nich je Šermířský spolek Šumperk. Grant loni občanské sdružení obdrželo na pořádání letního dětského tábora s šermířskou tématikou. Ve vyúčtování finanční podpory ovšem grantová komise shledala závažné pochyberní. Šermíři tak musejí nejen celou devítitisícovou částku vrátit, ale další tři roky z městských peněz nedostanou ani korunu.

„Bohužel jsme předložili jiné doklady, než jsme měli. Nyní jsou důsledky pro náš spolek likvidační. Tábor již patrně nebudeme schopni uspořádat,“ vysvětloval radním šéf šermířského sdružení Vladimír Valouch.

Z největších významných akcí, které se město rozhodlo letos finančně podpořit, je největší balík peněz určen na Blues Alive. Radnice na prestižní festival věnuje čtvrt milionu korun. Další desetitisíce obdrží pořadatelé Mezinárodního folklorního festivalu, Bambiriády, Divadla v parku a cyklu Klasika Viva.