Jeho kolegové mu při odchodu připravili legendární poslední jízdu a překvapení. Dřevěný domeček hasil se svými bývalými spolupracovníky, s nimiž na stanici a při zásazích strávil většinu kariéry.

Ještě jako nezkušený nováček zasahoval Pavel Bittner u ničivých povodní v roce 1997. O pět let později už velel odřadu při likvidaci následků velké vody v Praze. Přes dvacet let působil jako velitel čety na stanici Šumperk.

Při hašení dřevěného domečku na rozloučenou si jistě vzpomenul i na svůj první oheň v pozici velitele. Událost byla tehdy ohlášena jako požár vlečky u kravína.

Zdroj: Youtube

„Když jsme přijížděli na místo, tak mi z operačního hlásili upřesnění: Hoří ti celý kravín,“ říká s úsměvem zkušený velitel s tím, že tehdy mu do smíchu opravdu nebylo.

„Na místě jsme museli evakuovat desítky vystresovaných krav. Na takové zásahy se nejde naučit a ani moc dobře připravit, takže spoustu věcí se učíte za pochodu. Byla to velká škola praxe,“ vysvětluje Pavel Bittner.

Tragický požár v Dolních Studénkách, 20. března 2023
Požár ve Studénkách: šest mrtvých border kolií, majitel vážně zraněný

Za jeden z nejtěžších požárů, u nichž velel, považuje ten v bytě v Šumperku. Byt se nacházel v devátém podlaží, panelový dům byl velmi zakouřený a lidé se odmítali evakuovat.

„Budova byla uvnitř složitě řešená, suchovod byl zanesený odpadky, takže se nedal použít, do některých míst jsme se museli vyloženě probít. Bylo to těžké,“ popisuje velitel.

Požár unimobuňky v Bohutíně, uvnitř našli hasiči mrtvého muže, 18. listopadu 2023
Na Šumpersku hořela unimobuňka. Uvnitř našli mrtvého muže

Majitel bytu z obavy o vlastní život vylezl do okna a stál na parapetu, čekal na záchranu. „Než jsme ustavili výškovou techniku, pomohl mu naštěstí z hořícího bytu soused, který jej opatrně stáhnul do sousedního okna, a tak mu vlastně zachránil život. Nakonec vše dopadlo dobře,“ doplňuje.

Chybět mu bude především kolektiv, na kterém mu velmi záleželo. „Vždy jsem si vážil toho, že když se rozsvítí červené světlo, tak táhneme za jeden provaz. Je to prostě týmová spolupráce. Klukům bych vzkázal, aby vždy mysleli na to, že zdraví je nejdůležitější,“ uzavírá Pavel Bittner.

Řidič na zaplavené silnici mezi Lukavicí a Bohuslavicemi málem utopil auto, 9. února 2024
Řidič audi uvízl u Lukavice na zaplavené silnici. Z vody ho vytáhli hasiči

„Za Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje přejeme mnoho zdraví do další etapy života. A děkujeme za všechna léta ve službě,“ přidala krajská mluvčí hasičů Lucie Balážová.