Jakub Hříbek, který maluje ústy, letos slaví čtyřicátiny. Při této příležitosti se na rozhledně Háj koná výstava jeho děl. Protože se na kopec nemůže vlastními silami dostat, požádali Jakubovi přátelé o pomoc šumperské hasiče.

Jakub využívá kvůli svému hendikepu speciální vozík, který nelze přepravovat čímkoli. „Upravili jsme proto jeden z našich dopravních automobilů, naložili jsme jej a bezpečně uvnitř zajistili. Poté jsme jej vyvezli až k rozhledně. Pak jsme už museli pokračovat ručně a Jakuba jsme na rozhlednu vynesli,“přiblížila mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Lucie Balážová.

„Pro Jakuba, který je odkázán ve všem na pomoc ostatních a přitom neztrácí svůj optimismus, byla cesta na rozhlednu nezapomenutelným zážitkem. Svěřil se nám, že mu v hlavě zůstane už napořád,“ poděkovala za organizátory akce Zdeňka Daňková.

Jakub se narodil s nevyvinutými končetinami a celý život vyrůstal v domově Paprsek Olšany. Tam si v dětství všimli, že má výtvarný talent. Podařilo se pro něj získat stipendium celoevropské organizace, která podporuje podobně hendikepované výtvarníky. Součástí stipendia je i lektorka, která rozvíjí jeho výtvarné vlohy.

Jakub se účastní společných výstav sdružení UMÚN (umělci malující ústy a nohama) zejména v ČR, vystavuje také samostatně. Jednu z prvních výstav měl v šumperské knihovně.