V žebříčku třiašedesáti největších měst je Šumperk na jednašedesáté příčce. Studie zaměřená na sociální situaci byla zveřejněna v listopadu. Za Šumperkem je již jen Sokolov a Karviná, přeskočila ho i města v severních Čechách. Šumperští zastupitelé protestují.

„Takový povrchní výzkum si nemusíme nechat líbit, nejde o seriózní práci. Studii nepovažuji založenou na seriózním výzkumu. Hlouběji jsem se o ní začal zajímat po urgenci lidí, kteří mne na různých setkáních oslovovali s dotazy, zda je opravdu sociální situace v Šumperku tak špatná,“ vysvětlil šumperský starosta Zdeněk Brož.

Projekt MasterCard česká centra rozvoje se již čtvrtým rokem zabývá ekonomickou situací v České republice, vyhodnocené informace zveřejňuje. Autoři studie zaměřené na analýzu a srovnání sociální situace ve třiašedesáti největších městech sledovali dvanáct ukazatelů rozdělených do pěti oblastí. Přihlíželi k situaci na trhu práce, ceně bydlení, kvalitě sociální a zdravotní péče, kriminalitě a mzdové úrovni. Ovšem právě získání potřebných údajů, na jejichž základě vzešlo pro Šumperk zdrcující bodové ohodnocení, považuje Zdeněk Brož za velmi sporné.

„Jsem přesvědčen, že pro tak významný závěr, jaký studie prezentuje, nebyly použity kvalitní podklady, že se mísí údaje z různých časových období, ale především z různých oblastí jako je okres, obec s rozšířenou působností, které se v závěru se vydávají za údaje za Šumperk. To podle mne nelze přijmout. Dále se používají údaje zcela náhodné, která se ale tváří se na první pohled jako statistická,“ vysvětlil Zdeněk Brož.

Jedná se například o ceny bytů, což byl jeden ze sledovaných bodů. Autoři studie použili ceny bytů nabízených k prodeji realitní kanceláří, která je ovšem za uvedenou cenu neprodala. Také využitá statistika kriminality je zavádějící, protože počet násilných trestných činů nelze rozklíčovat pouze pro město Šumperk.

„Vedeme statistiky za jednotlivá obvodní oddělení policie. V případě šumperského oddělení policisté nezasahují pouze na území města, ale v celém obvodu, který zahrnuje i okolní obce. Získat data pro samotný Šumperk by znamenalo vzít všechny případy a projít je jeden po druhém,“ řekl ředitel územního odboru šumperské policie Michal Harciník. Autoři studie si statistiku kriminality vyžádali z policejního prezídia.

Studie, která město Šumperk staví do nepříjemného světla, nadzdvihla také šumperské zastupitele. S nadsázkou se dokonce zamýšleli, zda by nebylo na místě požádat o vyslání speciální jednotky policejních těžkooděnců, jaká nyní operuje ve šluknovském výběžku.

„Ve městě žiji již pětašedesát let, ale sociální situaci rozhodně nevnímám jako podprůměrnou. Studie není seriózní materiál, ze kterého by bylo možné vycházet,“ řekl zastupitel František Merta.

Zastupitelstvo nakonec odhlasovalo, že starosta Brož odešle tvůrcům zmíněné studie protestní dopis.