V Nemocnici Šumperk podalo výpověď z přesčasů patnáct lékařů. „Všichni vnímáme, že je Nemocnice Šumperk v šumperském regionu jediným nemocničním zařízením¨, a sehrává tak v poskytování akutní zdravotní péče naprosto klíčovou roli. Proto jsme společně s lékaři našli řešení, díky kterému k žádnému omezení péče v rámci našeho regionu a přilehlých spádových oblastí nedojde,“ uvedla mluvčí nemocnice Hana Hanke.

Skupina Agel, do níž spadá Jesenická nemocnice, řeší situaci týkající se celostátně iniciované protestní akce mladých lékařů v několika svých zdravotnických zařízeních.

„Momentálně probíhají na osobní úrovni intenzivní jednání s kolegy lékaři, kteří se k protestu hodlají připojit, přičemž v řadě zařízení půjde pouze o protest symbolický, který nebude vyžadovat jakékoli omezení provozu či akutní péče o naše pacienty. S ohledem na šíři naší zdravotnické sítě, ve které péči provozujeme, dokáže skupina AGEL stávající situaci řešit efektivně i vzájemnou zastupitelností lékařských kapacit,“ uvedla mluvčí skupiny Agel Gabriela Lefenda.

„V jesenické nemocnici tento problém aktuálně neřešíme,“ doplnila.

Zejména mladí lékaři požadují, aby politici změnili zákoník práce a počet dobrovolných přesčasů snížili z 832 na původních 416 hodin, jak je tomu do letoška. Zároveň žádají navýšení plošné zvýšení tabulkových platů.

„Ten rozdíl činí 54 pracovních dnů za rok, to je hodně. Pro nás to znamená buď měsíc s jedním, nebo třemi volnými víkendy, zda náš týden bude mít pět, šest, nebo sedm pracovních dnů. Pro spoustu lidí je zásadní onen čas, peníze jsou až na druhém místě,“ uvedl v rozhovoru pro Deník viceprezident české lékařské komory Jan Přáda.

Podle něj musí nemocnice nakládat s časem lékařů efektivněji, aby doktoři stihli stejné množství práce v kratším čase.