Stavební stroje ve tříkilometrovém úseku od základní školy v Bělé po křižovatku u čerpací stanice v Jeseníku vyfrézovaly asfaltové vrstvy.

Kyvadlový provoz v místě skončí v sobotu 22. dubna. Následovat bude až do první poloviny června úplná uzavírka.

Proti zvolenému řešení se vymezilo město Jeseník.

„Na části v katastru města, ke které se můžeme vyjadřovat, nesouhlasíme s úplnou uzavírkou pro osobní dopravu. Myslíme si, že pro osobní vozy může dopravní režim probíhat za částečné uzavírky. Podle zákona o pozemních komunikacích ale není stanovisko obcí, které jsou účastníky řízení, závazné,“ řekl místostarosta Jeseníku Václav Urban.

Prostor na náměstí Svobody v Jeseníku revitalizovaný na základě participativního rozpočtu.
Lidé navrhnou, jak vylepšit Jeseník. Některé projekty se ale hodně táhnou

Projedou místní, turisté i autobusy

Naopak pro vedení Bělé pod Pradědem je zvolené řešení přijatelné. Vjezd do plné uzávěry totiž bude mít povolen dopravní obsluha.

V praxi to znamená, že se ke svým domům dostanou nejen místní obyvatelé, ale také lidé, kteří v Bělé pracují, mají firmy, dopravují děti do školy nebo turisté.

Beze změn uzavírkou projedou také autobusy veřejné linkové dopravy. Vesnicí totiž vede jen jediná, hlavní silnice. Po místních komunikacích není možné uzavřený úsek objet.

Hřebečský tunel
Hřebečský tunel bude opět tři měsíce zavřený. Sesouvá se jeho východní svah

„Když jsme původně slyšeli slovo plná uzávěra, v žádném případě jsme nesouhlasili, že by se uzavřela kompletně celá silnice. Jsem údolní vesnice, není možné za pár minut celou stavbu objet po bočních cestách. Měli jsme ale jednání a plná uzávěra je v tomto případě braná jako nástroj, aby byla odsunuta tranzitní doprava. Pro ni jsou vyznačené objízdné trasy přes Zlaté Hory nebo přes Hanušovice,“ řekl starosta Bělé pod Pradědem Radomír Neugebauer.

Uzavírka hlavního tahu Šumperk - Jeseník mezi Adolfvcemi a Bukovicemi (uzavřený úsek červeně)Uzavírka hlavního tahu Šumperk - Jeseník mezi Adolfvcemi a Bukovicemi (uzavřený úsek červeně)Zdroj: Deník. Mapový podklad: Google

Silnici I/44 v Adolfovicích a Bukovicích čeká výměna povrchu, obnova značení a bezpečnostního zařízení.

„Potřeba kompletní opravy byla potvrzena místním šetřením i laboratorní kontrolou stavu silnice I/44. Objevila se hloubková koroze doplněna trhlinami, kolejemi, plošnými deformacemi a olámanými okraji,“ přiblížil Miroslav Mazal z týmu komunikace Ředitelství silnic a dálnic.