Z areálu bratrušovského koupaliště se v pondělí 4. března po poledni ozývaly zvuky rozbrušovačky. Jeden s dělníků s ní pracoval ve vypuštěném bazénu, zatímco jeho kolegové strhávali z betonu silnou modrou folii.

„Teď opravují nesoudržný povrch. Bude se opravovat jeden z kanálků, poté se do bazénu položí nová folie,“ popsal předseda správní rady Podniků města Šumperka Petr Hasala.

V placené části článku se mimo jiné dozvíte:

- jaká bude budoucnost tobogánu

- jak by se mohlo zvýšit vstupné

U vchodu do koupaliště ležely na hromadě kusy staré folie. „Má mít určitou tloušťku, zejména UV záření ji ztenčuje. Už měla dva roky po životnosti. Hrozilo, že v některém místě začne praskat, voda se tlakem dostane za folii, roztrhne se celá a bazén nebudeme moci používat,“ řekl Petr Hasala.

Nákup a položení nové folie vyjde na šest milionů korun. Vydržet by měla patnáct let, o polovinu déle než její předchůdkyně. Na tuto dobu tak bude prodloužena životnost koupaliště, byť bude v mezičase nutné investovat do technologie úpravy vody.

Otázka budoucnosti „Bratrušáku“ je tak pravděpodobně vyřešená. V minulých letech se přitom ozývaly hlasy, zda koupaliště, které bývá v provozu jen tři měsíce v roce, uzavřít.

Bazén v Šumperku po rekonstrukci - slavnostní otevření 31.8.2020
Šumperský bazén po přestavbě otevírá. Podívejte se dovnitř

Radnice totiž nechala za 170 milionů korun zrekonstruovat aquacentrum na opačné straně města. Jeho součástí je venkovní bazén se skluzavkou pro letní provoz a slunicí louka. Jak provoz aquacentra, tak letního koupaliště je nutné dotovat z veřejných peněz.

Více než folii návštěvníci zřejmě ocení nové atrakce. V areálu jich přibyde celá řada. V sousedství bazénu vznikne pláž, v dětském brouzdališti je plánována pirátská zátoka. Vedle brouzdaliště vyroste park atrakcí na vodě. V areálu budou umístěny dvě trampolíny a v zadní části dva kryté altánky. Zřízeno bude beachvolejbalové a víceúčelové hřiště.

Novou podobu dostane i prostor, kde býval umístěn tobogán. Ten se obnovy nedočká, naopak bude snesena stará železná konstrukce. Obnoven bude dojezdový bazének, do něhož bude ústit nová dvojskluzavka. Ve hře je i nákup velké skluzavky, to je však otázka spíše vzdálenější budoucnosti.

Pořízení atrakcí a další úpravy vyjdou na zhruba čtyři miliony korun, celkové investice do Bratrušovského koupaliště dosáhnou desíti milionů korun.

Rekonstrukce krytého bazénu v Šumperku, stav v prosinci 2019
Šumperský bazén už má tobogán, otevře v květnu. Podívejte se, jak teď vypadá

Návštěvníci budou muset v letošní sezoně počítat i s citelně vyšším vstupným. To loni pro dospělé dosáhlo rovné stokoruny.

„Zatím nic nemáme spočítané a ani jsme se nebavili o konkrétních číslech. Pokud bych si měl tipnout, na 140 korun naroste vstupné minimálně, ale dvě stovky nepřesáhne. Nechceme, aby navýšení bylo extrémní. Doteď bylo vstupné spíše lidové. Inflace za poslední dva roky byla vysoká, v roce 2022 jsme přitom nezdražovali vůbec a loni jen o deset korun. Budeme to chtít dohnat a návštěvníkům teď budeme mít zároveň co nabídnout,“ dodal Petr Hasala.

Koupaliště Vlčí důl v Bludově při oslavách 60 let od jeho otevření. Sobota 15. července 2023
VIDEO: Čistá voda, vstup zdarma. Koupaliště Vlčí důl slaví šedesátku ve formě

Bratrušovské koupaliště bylo vybudováno v 60. letech minulého století. V 70. a 80. letech se zde chodívali koupat sovětští vojáci z blízké vojenské posádky, mezi místními tak ztratilo na oblibě.

V 90. letech se areál začal rekonstruovat. Největší atrakcí se stal jedenadevadesát metrů dlouhý a dvanáct metrů vysoký tobogán z dílny šumperské firmy Plast Produkt. Na Bratrušovském koupališti vyrostl v roce 2000. V té době byl jedním z nejdelších v republice. Jeho předností bylo regulování rychlosti jízdy pomocí proudu a množství vody přiváděné na jeho horní bod.

Koupaliště v Rudě nad Moravou.
VIDEO: Vstup za hubičku, ceny občerstvení mírné. Vesnická koupaliště táhnou

Stavbu za 3,2 milionu korun financovala z velké části bludovská firma Agrega. Ta do tobogánu investovala 2,6 milionu korun a poté ho v následujících letech provozovala. Jedna jízda trvající zhruba patnáct vteřin tehdy přišla na šest korun.