„Nemá smysl dělat nějaké zásadní úpravy, které budou město stát peníze. Snažíme se dělat věci, které jsme schopni zvládnout vlastními silami na koleni,“ poznamenává ke strategii provozování Domu kultury Šumperk jeho jednatelka Hana Písková.

Z bývalé herny je Kultibar

Zatím posledním počinem bude otevření Kultibaru. Nachází se v prostoru bývalé herny směrem k ulici 17. listopadu. Otevře se ve čtvrtek 16. února v rámci besedy s Jindřichem Buxbaumem, výstavy jeho fotografií a promítání.

„Hernám odzvonilo. Přemýšleli jsme, co s tímto prostorem dál. Město nám pomohlo, v prosinci jsme měli šanci tento prostor vyčistit a vymalovat. Mohla by tu probíhat rodinná i pracovní setkání nebo oslavy, workshopy. Maminky by tu mohly pořádat dětské oslavy, zástupci mladé generace pop-upy nebo výstavy. Kolega Ondra Procházka tu chce na podzim určitě uspořádat ART blok,“ vyjmenovala možnosti Kultibaru Hana Písková.

Galerie Jiřího Jílka má novou kurátorku

Změnami prochází i fungování sousední Galerie Jiřího Jílka, která letos oslaví třicet let provozu. S novým rokem do ní přišla nová kurátorka Pavlína Vogelová. Rodačka ze Šumperka má k umění blízko. Pracuje v Národním muzeu v Praze, kde se věnuje historii a teorii fotografie a filmu v novodobých českých dějinách.

Galerie posiluje provoz o nové kustody - brigádníky, díky nimž se stane otevřenější. V blízké době by měli mít návštěvníci možnost si v přilehlých prostorách galerie posedět u knihovničky s výtvarně zaměřenou literaturou.

„V březnu se mohou děti i dospělí těšit na výtvarnou dílnu Lept a nenadálé vlny za přítomnosti Pavlíny Vogelové a výtvarníka Ondřeje Michálka. Zájemci o dílnu se mohou hlásit už v těchto dnech, výtvarná dílna pojme pouze dvanáct účastníků. Budou mít možnost nahlédnout do principu magie rytí, leptu a otisku,“ uvedla produkční domu kultury Monika Faltusová.

Hazard skončil, in jsou koloběžky

Hazard v prostorách domu kultury skončil úplně. Naproti zmíněné herně se nacházela sázková kancelář, která se vystěhovala již v době covidu. Místo ní funguje půjčovna koloběžek.

„Koloběžky se dají půjčovat jednak přes penzion a pak lidé občas chodí si je vyzkoušet. Půjčovali jsme je na akce školám, využívají se na příměstských táborech. Je to fajn stanoviště, které v dobrém slova smyslu nutí lidi k pohybu. Zdravý pohyb chceme podporovat,“ poznamenala Hana Písková.

Ožívá legendární "déčko". Burgry a pizzou

Po pauze ožilo i legendární „déčko“. V prostorách bývalé kavárny funguje restaurace King Ketering, která se zaměřuje na burgery, pizzy a podobnou gastronomii.

Dům kultury dlouhodobě vyžaduje velkou rekonstrukci. Přípravy na ni si město vytyčilo jako jednu z letošních priorit. Dlouhodobě se ale samosprávě nedaří vybrat projekční kancelář, která by zpracovala projekt.

„Jsme v kontaktu s architektem Petrem Hájkem, aby nám se svým týmem doplnil potřebnou dokumentaci (k výběrovému řízení, pozn. red.). Co nejdříve vyhlásíme soutěž, abychom v druhé polovině roku s vybraným zhotovitelem projektové dokumentace uzavřeli smlouvu,“ řekl místostarosta Šumperku Karel Hošek.