Ředitelem městské policie v Šumperku bude od prvního července Jaroslav Janderka. Vystřídá Zdeňka Dočekala, který po dlouhých letech ve funkci odchází do důchodu.

Komise vybírala ze tří uchazečů a podle zastupitele pověřeného řízením městské policie Michaela Kohajdy to výběr nebyl snadný.

„O post ředitele projevili zájem tři kvalitní odborníci s dlouholetou praxí u policie. Po pečlivém zvážení všech skutečností a také na základě posudku policejní psycholožky komise nakonec vybrala pana Janderku,“ popsal Michael Kohajda.

Jaroslav Janderka působil od roku 1997 do letoška u Policie České republiky, naposledy jako vedoucí obvodního oddělení Hanušovice.

„Od nového ředitele očekávám naplnění několika priorit, na kterých jsme se dohodli. Zejména zlepšení pořádku v městských parcích nebo během pátečních a sobotních večerů,“ dodal Michael Kohajda.

Mohelnice vyčkává

O městské policii se vedou debaty i v Mohelnici. O zřízení sboru město požádaly sousední Moravičany a Loštice. Tento krok má podporu mezi některými mohelnickými obyvateli i zastupiteli.

„Městská policie je o prevenci, měli bychom orgán, na který se můžeme spolehnout. Má ji řada daleko menších obcí než Mohelnice. Ta je široko daleko jediným městem třetího stupně, které zřízenu městskou policii nemá,“ řekl na posledním jednání městského parlamentu zastupitel Pavel Němec.

Jeho kolegové návrh na zřízení společného sboru strážníků zamítli. Vedení města argumentovalo klesajícím počtem trestných činů a přestupků na území města, stejně jako každoročními mnohamilionovými náklady na provoz sboru.

Pokud se navíc státní policii v Mohelnici podaří naplnit tabulkový stav, mají na na území města a okolních obcí působit dvě hlídky na místo jedné.

„To je výrazné posílení kontrolní činnosti státní policie. Navrhujeme vyčkat, až budou dvě hlídky působit, a uvidíme, jestli se činnost státní policie na území města zvýší,“ poznamenal starosta Mohelnice Pavel Kuba.

V Jeseníku končí Táborský

Vedení městské policie se bude měnit i v Jeseníku. U sboru má skončit Miroslav Táborský. Od města dostal výpověď odůvodněnou manažerskými pochybeními. Sám Táborský s důvody nesouhlasí. O celé věci bude na svém červnovém zasedání jednat zastupitelstvo. Radní mu doporučili zrušit pověření Táborského vedením městské policie a nahradit jej Radkem Sedlářem.