Otázku investic do manufaktury otevřel v na posledním zasedání zastupitel Radovan Auer. „Slyšel jsem, že se upustilo od plánu vybudovat tam muzeum a hledá se pro ten prostor náplň. Je rozumné do toho nyní investovat takové peníze, když nevíme, co s ním budeme dělat?“ zeptal se vedení města.

Místostarostka Marta Novotná připomenula, že do budovy manufaktury už město vložilo peníze a bylo by nehospodárné v sanaci a stavebních úpravách nepokračovat.

„Využití manufaktury je diskutabilní. Nejlepší by ale bylo, kdyby zůstalo, jak bylo v plánu,“ řekla.

Památkově chráněnou budovu v zoufalém stavu se šumperská radnice rozhodla koupit na konci roku 2016. Dva a půl milionu korun za ni zaplatila dědicům posledního majitele. Ten ji do své smrti využíval k bydlení.

Šumperští učni
„Jak mám podepsat výuční list, když nebyli rok v dílně?“ Učňům chybí praxe

Vyvezli dvacet tun odpadků

Z objektu muselo město nejprve vyvézt dvacet tun odpadků. Poté mohlo začít se záchrannými pracemi. Po odvodnění budovy a sanaci vlhkosti přišla na řadu statika budovy, střecha a krov.

„Na problematiku manufaktury můžeme mít každý svůj názor, z minulosti jsou zde ale závazná usnesení. Těmi se musíme řídit, pokud je nerevokujeme. Do objektu bývalé manufaktury máme v současnosti nainvestováno pětadvacet milionů korun. Tudíž by bylo velmi nehospodárné ten účel (budoucího využití, pozn. red.) měnit,“ řekl místostarosta Jakub Jirgl.

Budova bývalé manufaktury v Šumperku, stav k 8. srpnu 2019
Manufaktura v Šumperku bude zachráněna, promění ji v muzeum. Takto vypadá nyní

Dotace nevyšla, peníze se prý najdou

Město sázelo na dotaci z norských fondů, kterou chtělo použít na vybudování muzejní expozice. Částka pětatřiceti milionů korun mu však schválena nebyla.

„Po dohodě s odborem a radními budeme nicméně dále hledat prostředky na spolufinancování, aby se obnova budovy dotkla rozpočtu města co nejméně. Čímž neříkám, že to bude málo peněz,“ podotkl Jakub Jirgl.

Pokud chce město zabránit chátrání budovy, investovat do ní musí. Střechu budovy provizorně kryjí asfaltové pásy s omezenou životností. Aby do budovy nezačalo zatékat, je nutné střechu pokrýt.