Martin Pelnář uniformu oblékal od svých osmnácti let, kdy začal studovat na vojenské škole. Po škole působil v armádě jako profesionální důstojník, jako civilní pracovník byl několik let sociálním pracovníkem Vězeňské služby ČR. Dlouhé roky pracoval v Nemocnici Šumperk, mezi lety 2015 a 2019 byl členem jejího představenstva.

„Zároveň jsem se zapojil do Aktivních záloh Armády České republiky, v současnosti jsem velitel pěší roty Olomouckého kraje. Pokud se mi tedy podaří složit zkoušku odborné způsobilosti strážníka, přibude k vojenské i uniforma městské policie,“ uvedl s úsměvem Martin Pelnář.

Tvrdí, že se vždy považoval také za občana Šumperka. I když se narodil v Loučné nad Desnou, v Šumperku bydlel a pracoval téměř třicet let.

„V posledních letech jsem do práce denně dojížděl desítky kilometrů, bylo to hodně náročné. Takže když jsem se dozvěděl o výběrovém řízení na ředitele Městské policie v Šumperku, dlouho jsem se nerozmýšlel. Vyhovuje mi prostředí, kde platí řád a pravidla,“ doplnil.

Šíření koronaviru přestane být trestné. Ministerstvo návrh odůvodňuje tím, že existuje prevence i účinná léčba, která lidem uleví od těžkého průběhu. Ilustrační snímek
Šíření covidu v Česku už nebude trestným činem. Odborníci změnu vítají

I když je ve své funkci krátce, rychle proniká do problematiky a přemýšlí o změnách, které by měly vést k tomu, aby se občané města cítili bezpečně. Jedním z prvních úkolů je doplnění stavu strážníků. Zapojuje moderní technologie, jako jsou osobní kamery nebo aplikace MP manažer.

„Chci, aby strážníci byli vidět nejen v ulicích, ale i například na městských odborech, kde by mohl hrozit konflikt mezi klientem a úředníkem. Počítáme také s prevencí například ve školách,“ uvedl Martin Pelnář.

Na postu šéfa šumperských strážníků se v posledních letech vystřídalo několik lidí. Od poloviny roku 2019 do podzimu 2021 stál v čele sboru Jaroslav Janderka.

V září 2021 jej vystřídal Lubomír Jurka. Odešel na jaře loňského roku.