Rozšíří se i počet míst, kde bude možné suvenýry zakoupit, řekl ČTK mluvčí radnice Kamil Navrátil.

„Reagovali jsme na zájem turistů, kteří se například po vizitkách velmi často ptali. Poptávka byla i po turistických známkách, loni se jich prodalo kolem 2000," uvedl Navrátil.

Již v minulosti se v Šumperku dala zakoupit dřevěná známka města, letos ale přibude druhá, vydaná k 100. výročí postavení radnice.

„Cena známek je 30 korun, prodávat se budou například na radnici či v expozici čarodějnických procesů. Někteří sběratelé se mohou cíleně vypravit do Šumperka třeba proto, aby ji získali," uvedl Navrátil.

Radnice turistům nabídne i deník, do nějž si mohou vlepit tři vizitky města. Je na nich zobrazeno město, radniční věž a expozice čarodějnických procesů. Panorama města a odkaz na webové stránky lidé najdou i na příruční turistické lékárničce za 85 korun.

Radnice na nákup předmětů věnovala zhruba 50 000 korun, výtěžek prodeje půjde na nákup suvenýrů pro příští rok, kdy by se nabídka upomínkových předmětů měla dále rozšířit. V souvislosti s novým grafickým manuálem města by měla být k dostání například trička s novým logem.

Radnice dosud nemá představu, kolik návštěvníků do města zavítá. Informace by měla přinést analýza, která se nyní zpracovává. Velkému zájmu se loni těšila například expozice čarodějnických procesů, kterou od konce dubna do září navštívilo 5332 lidí. Možnosti vyhlídky z radniční věže či absolvování dvou prohlídkových okruhů ve městě využilo asi 10 500 lidí.